Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Pierwsze spotkanie parlamentarzystów w formacie weimarskim


Na zaproszenie Polen Institut z Darmstadt, Instytutu Spraw Publicznych, Genshagen Stiftung i Institute Montaigne do stolicy Francji przyjechali posłowie i senatorowie z Polski, Niemiec i Francji, aby wspólnie rozmawiać o polityce wschodniej. Było to pierwsze spotkanie w gronie parlamentarnym w formacie Trójkąta Weimarskiego.
Wagi dodawał mu dodatkowo aktualny temat, który nieraz elektryzuje debaty pomiędzy tymi państwami.

Przy wsparciu ekspertów: Prof. Dr. Anne de Tinguy (Instytut Narodowy Języków i Kultur Orientalnych INALCO oraz Centrum Studiów i Badań Międzynarodowych CÉRI – Sciences Po), dr Sławomira Dębskiego (Dyrektor, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia ) i dr. Hansa-Joachima Spangera (Członek Zarządu, Heska Fundacja Badania Pokoju i Konfliktów) zastanawialiśmy się, jakie znaczenie na rozwój sytuacji ma wewnętrzna i zewnętrzna sytuacja Rosji i jak w trzech krajach oceniany jest konflikt rosyjsko-ukraiński. Wspólnie szukaliśmy także europejskiej odpowiedzi na ten kryzys, formułując oczekiwania wobec partnerów z pozostałych dwóch krajów. Parlamentarzyści spotkali się także z szefem działu strategii francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Justinem Vaisse oraz z Polskim Ambasadorem w Paryżu, panem Andrzejem Byrtem.
Podobne spotkanie, w gronie polsko-niemieckim, odbyło się w grudniu 2014 roku w Darmstadt. Oba możliwe były dzięki wsparciu Fundacji Roberta Boscha.
 

Fot. Agnieszka Łada
Zapisz się do newslettera
Newsletter