Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Okrągły stół na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego


„Z wyborami do Parlamentu jest jak z myciem zębów. Nawet jeśli nie wywołują emocji, trzeba wyrobić nawyk głosowania – zgodzili się uczestnicy okrągłego stołu w ISP. Spotkanie było poświęcone sposobom zachęcania Polaków do głosowania w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Przy „okrągłym stole” zasiedli przedstawiciele instytucji, które będą prowadziły kampanie informacyjne i „profrekwencyjne” – organizacji pozarządowych, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i ministerstwa spraw zagranicznych. Celem spotkania była wymiana informacji i koordynacja działań przed wyborami, które w Polsce odbędą się 25 maja.

Joanna Skoczek przedstawiła przyszłoroczne plany ministerstwa spraw zagranicznych. Bazując na rocznicy 25-lecia upadku komunizmu i 10-lecia wejścia do Unii Europejskiej, MSZ ma zachęcać do aktywności obywatelskiej, w tym i głosowania. Wybory europejskie mają być priorytetem przyszłorocznej działalności regionalnych ośrodków debaty europejskiej i konkursów MSZ skierowanych do organizacji pozarządowych.

Witold Naturski z biura Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprezentował założenia kampanii informacyjnej PE. Parlament planuje m.in. organizację debat kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej i publikację spotów telewizyjnych. Kampania formalnie rusza 13 września, ale już teraz użytkownicy portalu Nasza Klasa, którzy kończą 18 lat, otrzymują informację o możliwości głosowania.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych również przedstawili swoje plany okołowyborcze i zadeklarowali chęć dalszej współpracy i wymiany informacji. Podczas dyskusji zwracano uwagę m.in. na niewielkie poczucie obywatelskości wśród Polaków, konieczność popularyzacji dorobku Parlamentu Europejskiego i możliwe negatywne konsekwencje zniechęcania do głosowania w referendach samorządowych również dla frekwencji wyborczej.

Jacek Kucharczyk i Agnieszka Łada z ISP zdradzili pierwsze wnioski z badań fokusowych, które ujawniają niewielką wiedzę młodych Polaków na temat Parlamentu Europejskiego i wyborów do tej instytucji. Publikacja wyników badań planowana jest na październik. ISP prowadzi równocześnie badanie sondażowe na temat wyborów do PE, którego wyniki również zostaną przedstawione w październiku. Więcej szczegółów już wkrótce na naszej stronie internetowej!

Spotkanie współorganizowane przez Fundację im. Friedricha Eberta
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zapisz się do newslettera
Newsletter