Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

O prawach kobiet w czasach populizmu


- Musiałyśmy doczekać czasów, w których rząd aktywnie odbiera nam nasze prawa, abyśmy zrozumiały, że trzeba o nie walczyć.

W najnowszym numerze kwartalnika Instytut Idei zatytułowanym (s)prawa Polek ukazał się artykuł Małgorzaty Druciarek, kierowniczki Obserwatorium Równości Płci, które działa przy Instytucie Spraw Publicznych, o tym jak w Polsce łamane są prawa kobiet.

We wspomnianym artykule nasza analityczka pisze: Opisane decyzje polityczne wyraźnie pokazują, że obecny rząd konsekwentnie prowadzi politykę wrogą kobietom. Ale czy którykolwiek z poprzednich rządów – niezależnie od tego, czy definiował się jako rząd lewicowy czy prawicowy – umieszczał kwestię równouprawnienia kobiet i mężczyzn wśród priorytetów swojej agendy politycznej?

Prawa kobiet są w naszym kraju łamane od lat.

Jesteśmy nierówno traktowane zarówno w sferze publicznej, jak i w przestrzeni prywatnej. Kobiety są nierzadko dyskryminowane na rynku pracy, mają nierówny dostęp do systemu ochrony zdrowia, do władzy politycznej. Nie zapominajmy też, że mamy obecnie jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie.

Cały numer Instytutu Idei do pobrania (PDF)Zapisz się do newslettera
Newsletter