Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

O nowym kształcie projektu Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej na seminarium ISP


O tym, w jakim kierunku będzie się rozwijał sektor ekonomii społecznej, które instytucje będą odpowiedzialne za kreowanie rozwiązań systemowych w tym obszarze oraz w jaki sposób zachęcić biznes do współpracy z przedsiębiorstwami społecznymi dyskutowali wspólnie eksperci, praktycy, przedstawiciele administracji samorządowej i Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z całej Polski.


Spotkanie konsultacyjne, które odbyło się 4 lutego w Domu Spółdzielczości Pracy, zostało zorganizowane przez Instytut Spraw Publicznych w ramach prac Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej.
W połowie 2012 roku poddano konsultacjom społecznym pierwszą wersję projektu Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Na podstawie zgłoszonych w ich trakcie uwag i rekomendacji, grupa strategiczna Zespołu do spraw rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej zaproponowała istotne modyfikacje w zapisach projektu. Podczas spotkania Cezary Miżejewski, kierujący pracami grupy, przedstawił najważniejsze założenia i elementy drugiej wersji dokumentu. Istotnym zmianom uległy przede wszystkim fragmenty projektu odnoszące się do obszaru diagnozy i celów programu, systemu świadczenia usług wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej oraz koordynacji polityk publicznych w obszarze ekonomii społecznej.

Propozycja zmian w systemie świadczenia usług wsparcia i związana z tym większa rola powiatowych urzędów pracy w udzielaniu dotacji dla podmiotów ekonomii społecznej wywołała burzliwą dyskusję wśród uczestniczących w debacie przedstawicieli Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej. Wśród innych poruszonych na spotkaniu tematów znalazły się kwestie dotyczące potrzeby włączenia do programu działań wzmacniających innowacyjność podmiotów ekonomii społecznej, a także zagrożeń związanych ze zbytnim usztywnieniem zapisów dotyczących korzystania przez przedsiębiorców społecznych ze zwrotnych instrumentów finansowych.

Raport podsumowujący przebieg dyskusji zostanie opublikowany w najbliższym czasie na stronach internetowych ISP. Natomiast już dziś odbędzie się kolejne posiedzenie grupy strategicznej Zespołu ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej podczas którego zostaną przedyskutowane uwagi i rekomendacje zmian w projekcie, zgłoszone podczas seminarium ISP.

Zachęcamy do śledzenia stron internetowych ISP, a także do lektury tekstów i analiz poświęconych zmianom prawnym w obszarze ekonomii społecznej zarówno na poziomie krajowym jak i europejskim, które powstają w ramach prowadzonego przez ISP monitoringu prawa.

Zapoznaj się z prezentacją przedstawiającą aktualną wersję KPRES>>>


 

Zapisz się do newslettera
Newsletter