Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

O demokracji, partnerstwie i rozszerzeniu - relacja z konferencji ISP i PASOS


- Nie chodzi o promowanie demokracji, ale o faktyczne jej wspieranie – mówił wiceminister spraw zagranicznych Krzysztof Stanowski podczas konferencji "Demokracja, Partnerstwo, Rozszerzenie", zorganizowanej 25 listopada przez Instytut Spraw Publicznych i siec PASOS.

W czasie konferencji, w której wzięło udział 170 czołowych ekspertów, decydentów, polityków i działaczy demokratycznych z Europy, Bałkanów Zachodnich i Afryki Północnej, rozmawiano o demokratyzacji, sytuacji na Wschodzie, "arabskiej wiośnie" i roli nowych mediów w obalaniu reżimów. Konferencję otworzył Jacek Kucharczyk, szef Instytutu Spraw Publicznych.- Trzeba przyznać, że sytuacja na świecie jest zupełnie inna niż rok temu, gdy Polska planowała prezydencję. Od zeszłego roku nasiliły się represje na Białorusi, natomiast kilka tygodni później zaczęła się "arabska wiosna" – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Krzysztof Stanowski.

Stanowski podkreślił, że Unia Europejska musi bardziej angażować się we wspieranie demokracji w krajach Partnerstwa Wschodniego i w Afryce Północnej. – Kiedyś wystarczyło obiecać członkostwo w Unii Europejskiej, żeby kandydaci zaczęli przestrzegać standardów i wprowadzili reformy. Dotychczas Unia reagowała głównie na konkretne przypadki łamania praw człowieka. Jednak koncentrując się wyłącznie na indywidualnych osobach, przykładowo wspierając Alesia Bielackiego i jego rodzinę, co oczywicie także nalezy robic, nie poprawimy sytuacji na Białorusi. Potrzebne są oba typy zaangażowania: indywidualne i narodowe – dodał Stanowski.

Minister przybliżył także koncepcję Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji, który ma powstać jako instrument wspierania demokracji w krajach poza UE. – Liczymy, że ważne decyzje zostaną podjęte 1 grudnia podczas Rady ds. Zagranicznych. Fundusz ma wspierać osoby działające na rzecz demokratyzacji, demokratyczne instytucje i ruchy polityczne – nie będąc stroną. Dobrym przykładem takiego funkcjonowania są fundacje polityczne w Niemczech – tłumaczył minister Stanowski.

Obecny na konferencji Peter Balazs, dyrektor Center for European Enlargement Studies wyjaśnił, dlaczego szczyt Partnerstwa Wschodniego nie odbył się tak, jak planowano w Budapeszcie. – Po pierwsze premier Węgier nie był w ogóle zainteresowany prezydencją. Drugim powodem było to, że nie spodziewano się jego sukcesu.

Ostatecznie szczyt Partnerstwa Wschodniego zorganizowano we wrześniu w Warszawie. - Polska dyplomacja dała właściwe sygnały wobec toczących się wydarzeń. Oczywiście szkoda, że nie było wspólnego stanowiska wobec Białorusi ze strony członków Unii Europejskiej i krajów należących do Partnerstwa Wschodniego. – powiedział Balazs.

O Partnerstwie Wschodnim mówił też Andrzej Cieszkowski Pełnomocnik ds Partnerstwa Wschodniego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. - Partnerstwo Wschodnie jest drogą dwukierunkową i zależy nie tylko od woli UE, ale i od zaangażowania krajów Partnerstwa – tłumaczył - Jednym z najważniejszych zagadnień w obszarze PW jest zniesienie reżimu wizowego. Ustaliliśmy na szczycie, że wizy powinny być znoszone jak tylko kraje spełnią kryteria, a nie w perspektywie długofalowej – dodał.

Bardziej sceptycznie o inicjatywie Partnerstwa Wschodniego wypowiadał się Boris Tarasyuk, były szef ukraińskiego MSZ, członek ukraińskiego parlamentu. - Utworzenie Partnerstwa Wschodniego było krokiem we właściwą stronę. Ale ta inicjatywa istnieje tylko na papierze – powiedział Tarasyuk. Poseł pochwalił jednak Polskę za jej działania na Ukrainie. - Polska prezydencja jest bardziej zaangażowana w rozwiązywanie ukraińskich problemów niż ukraińskie władze.

Były minister przypomniał o niedawnej wizycie Sikorskiego i Bildta w Doniecku. Ministrowie pojechali na Ukrainę na zaproszenie Rinata Achmetowa, prezesa klubu piłkarskiego Szachtar Donieck i deputowanego rządzącej Partii Regionów Ukrainy.

Dużo miejsca podczas konferencji poświęcono roli nowych technologii w promowaniu demokracji i rozwoju. Do Warszawy przyjechali między innymi działacze demokratyczni z Egiptu i Białorusi. - Mówi się, że to dzięki mediom online protesty w krajach arabskich przybrały taką skalę. Czy rzeczywiście? – pytała Agnieszka Łada zgromadzonych na sali ekspertów.
 
Konferencja  „Demokracja, Partnerstwo, Rozszerzenie" została objęta objęta honorowym patronatem prezydenta RP oraz polskiej Prezydencji. Patronami medialnymi byli: Polska Agencja Prasowa, radio Tok FM, portal EurActiv oraz kwartalnik Nowa Europa Wschodnia.
 

Support for the conference was provided by the Local Government and Public Service Reform Initiative (LGI) of Open Society Foundations, Think Tank Fund of Open Society Foundations, the Robert Bosch Foundation, the Heinrich Böll Foundation in Warsaw, the US National Endowment for Democracy, Telekomunikacja Polska S.A. and the European Union: Support for organisations active at European level in the field of active European citizenship.
The policy briefs presented on the conference  are undertaken by PASOS, the Institute of Public Affairs, and also the Research Center of the Slovak Foreign Policy Association and the Center for Policy Studies at Central European University, Budapest. The policy briefs are made possible with the financial support of the International Visegrad Fund.

 

Media patrons

                

 


Zapisz się do newslettera
Newsletter