Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Nowe technologie zmieniają pracę prawników


Maszyny nigdy nie zastąpią prawników, ale w znacznym stopniu mogą ułatwić ich pracę – twierdzą eksperci, którzy wzięli udział w seminarium „Rola nowoczesnych technologii w poszerzaniu dostępu obywatela do prawa”.


Spotkanie, zorganizowane w ramach prac Rady Ekspertów Programu „Obywatel i Prawo VI”, odbyło się 12 kwietnia 2012 roku. Jego uczestnicy dyskutowali o możliwościach wykorzystania narzędzi elektronicznych do szeroko pojętego poszerzania dostępu obywateli do pomocy prawnej. Zastanawiano się, czy możliwa jest automatyzacja niektórych usług prawniczych, w jakim zakresie doprowadzi to do obniżenia kosztów dostępu do pomocy prawnej oraz jakie rodzaje usług mogą się rozwinąć dzięki technologiom informatycznym.  

Grzegorz Wiaderek - przewodniczący Rady Ekspertów - podkreślił, że w wielu instytucjach nowe technologie usprawniły pracę prawników. Działające platformy e-learningowe czy też e-sąd znacznie usprawniają pracę prawników. Marcin Radwan – Röhrenschef z kancelarii Radwan – Röhrenschef uważa, że nowe technologie zmieniają formy komunikacji pomiędzy prawnikami, sądami i klientami, ale jednocześnie ją spłycają.

Nowe technologie są potrzebne w pracy prawnika, lecz nie mogą przysłonić człowieka- stwierdziła Ewa Stompor – Nowicka, sekretarz Krajowej Rady Radców Prawnych. Dodała także, że muszą być wykorzystywane z rozsądkiem i tylko tam, gdzie bezpośredni kontakt z klientem nie jest konieczny.

Eksperci stwierdzili, że technologie informatyczne powinny stać się istotnym elementem projektowanego systemu poradnictwa prawnego pro bono. Ze względu na złożoność tematu, potrzebne są dalsze badania dotyczące roli nowych technologii w poszerzaniu dostępu obywateli do prawa. Takie badania będą realizowane w dalszych etapach prac Rady Ekspertów Programu „Obywatel i Prawo”.
 
Rada Ekspertów Programu "Obywatel i Prawo VI"
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter