Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Niemcy trzymają kciuki za polską prezydencją


Przedstawiciele niemieckich elit są zainteresowani planami polskiej prezydencji i kibicują jej sukcesom. Na zakończonym w niedziele spotkaniu Polsko-Niemieckiej Grupy Kwirytów padało wiele pytań, dotyczących wyzwań, przed jakimi staje Polska w najbliższym półroczu. Niemcy starali się jednocześnie wskazać na obszary, w których Warszawa może liczyć na niemieckie poparcie oraz te, gdzie interesy mogą być rozbieżne.


W debacie na ten temat wzięła udział Kierownik Programu Europejskiego ISP, dr Agnieszka Łada, przybliżając niemieckim i polskim kolegom oczekiwania Brukseli oraz sytuację w Polsce związaną z prezydencją.

Grupa Kwirytów działająca przy Fundacji Konrada Adenauera www.kas.pl w Polsce jest grupą młodych, ale już aktywnych zawodowo, Polaków i Niemców, którzy interesują się drugim krajem i starają się pracować na rzecz poprawy wzajemnych relacji między obydwoma państwami. Należą do niej analitycy z think tanków, urzędnicy, posłowie, radni, doradcy polityków, dziennikarze i osoby z kręgów gospodarczych. Umożliwia to prowadzenie rozmów na wiele tematów, dotyczących przyszłości polsko-niemieckiego partnerstwa w Europie, wymianę informacji, poznanie stanowiska elit drugiego kraju w kwestiach istotnych dla przyszłości UE. Do grupy należy obecnie około 50 osób. Spotyka się dwa razy do roku od 2008r.
Zapisz się do newslettera
Newsletter