Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Namalowaliśmy mural na Muranowie


Warszawski Muranów, niegdyś wielokulturowy jak cała stolica, obecnie odradza się między innymi poprzez nieszablonowe inicjatywy kulturalne. Jedną z nich była akcja malowania muralu zainicjowana przez Instytut Spraw Publicznych.


Mural jest symbolem otwartej, wielokulturowej i różnorodnej Warszawy. Warszawy, w której krzyżują się ścieżki ludzi z najdalszych zakątków Polski i świata. Mural „Na styku kultur” jest  swego rodzaju ukłonem wobec cudzoziemskich mieszkańców Warszawy.

Do projektu wraz ze zlokalizowanym w sąsiedztwie Stowarzyszeniem Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów zaprosiliśmy dwoje warszawskich artystów – Annę Koźbiel i Adama Walasa. Artyści są autorami takich muranowskich prac, jak: Kobiety Muranowa, Ludwik Zamenhof czy Bohdan Lachert, jak i zlokalizowana w warszawskiej Falenicy Stacja Pomarańczarka.

Mural w bramie kamienicy pod adresem ul. Nowolipki 2a jest przykładem doskonałego wpisania się w kontekst architektoniczny. Jako powierzchnię muralu użyte zostały nie tylko ściany bramy prowadzącej na dziedziniec kamienicy ale również istniejące w bramie filary. Poprzez wykorzystanie zjawiska perspektywy złożony w całość obraz widoczny jest jedynie z punktu znajdującego się na chodniku przed bramą.

Ze względu na ważny społeczny wymiar tej akcji artystycznej do wspólnego tworzenia muralu zarosiliśmy warszawiaków. Akcję malowania murala w obiektywie Agnieszki Sitko można zobaczyć: https://www.flickr.com/photos/ispthinktank/sets/72157655083662445/.

O twórcach muralu:

Anna Koźbiel (1986) – absolwentka Wydziału Grafiki, dyplom obroniła w 2011 roku w Pracowni Filmu Animowanego u prof. Hieronima Neumanna. Zajmuje się rysunkiem, animacją, litografią. Obecnie doktorantka na macierzystej uczelni w Pracowni Litografii.

Adam Walas (1985) – zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki W 2014 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Litografii prof. Błażeja Ostoja Lniskiego na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, od 2013 roku pracuje tam jako asystent w Pracowni Rysunku prof. Ryszarda Ługowskiego. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, min. I miejsca w konkursie Graffiti 1944 (2009), wyróżnienia w konkursie Illustration Startup (2011) oraz I Nagrody Roku 2013 w konkursie Grafika Warszawska. Jego prace pokazywane były na wystawie najlepszych dyplomów ASP Coming Out w 2014 roku.

Wspólnie od 2011 roku malują murale zwracając dużą uwagę na kontekst przestrzenny i historyczny miejsca. Często malują dla organizacji pozarządowych i instytucji kulturalnych, takich jak: Stacja Muranów, Muzeum Historii Żydów Polskich, Instytut Spraw Publicznych czy Warszawska Szkoła Filmowa.

Projekt „Na styku kultur – działania na rzecz budowy dialogu międzykulturowego” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżetu państwa.
Zapisz się do newslettera
Newsletter