Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Migranci w Niemczech – przykład lokalny – tekst Agnieszki Łady w Biuletynie Niemieckim


Liczba ludności w Niemczech od lat maleje. Prognozuje się, że z obecnych 81,7 miliona mieszkańców do 2060 roku nastąpi spadek o 21%. Ratunkiem, zapobiegającym wyludnianiu się Niemiec, ma być, między innymi, zachęcanie cudzoziemców do osiedlania się w tym kraju.

Proces integracji migrantów nie odnosił jednak do tej pory większych sukcesów. Mimo barier w Niemczech osiedliło się w ostatnich latach wielu Polaków, a ich integracja w lokalnych społecznościach oraz otwartość regionalnych władz na przybyszów z Polski może być przykładem, jak realizować politykę promigracyjną i integracyjną – pisze dla „Biuletynu Niemieckiego” dr Agnieszka Łada, omawiając wyniki badań ISP.

Czytaj cały tekst Migranci w Niemczech – przykład lokalny
 
Tekst powstał na podstawie analizy ostatniego raportu rządu republiki Federalnej poświęconemu zagadnieniom demograficznym. Jego wnioski i rekomendacje skonfrontowane zostały z wynikami badań ISP na temat osiedlania się Polaków na niemieckich terenach przygranicznych w Meklemburgii Pomorzu Przednim.
 
Więcej na temat polskich migrantów w Niemczech i obrazie polskiej migracji do Niemiec w najnowszych publikacjach ISP:
 
Agnieszka Łada, Justyna Segeš Frelak (red.), Znikająca granica [pl]
Agnieszka Łada, Małgorzata Fałkowska-Warska (współpraca), Obraz polskiej migracji zarobkowej do Niemiec w prasie polskiej i niemieckiej [pl] 
Zapisz się do newslettera
Newsletter