Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Marina Hulia laureatką IX edycji Nagrody im. Jerzego Zimowskiego!


Podczas uroczystości, która odbyła się 13 grudnia w Pałacu Kultury i Nauki, w gronie przyjaciół, w obecności Rzecznika Praw Obywatelskich i licznie zgromadzonych gości, Marina Hulia, nauczycielka i działaczka społeczna została wyróżniona przez Instytut Spraw Publicznych tegoroczną Nagrodą im. Zimowskiego.

Ogłaszając werdykt, prezes Instytutu Spraw Publicznych, dr Jacek Kucharczyk, powiedział:

- Marina pomaga odbudowywać zerwane więzi ludziom, którym „powinęła się noga”. Oswaja z nową rzeczywistością dzieci, wyrwane ze swoich rodzinnych domów i krajów, szczególnie te przybyłe w ostatnim czasie z ogarniętej terrorem Czeczenii. Zwraca podmiotowość starszym osobom, wypchniętym na margines głównego nurtu życia.

Krystyna Starczewska, w swojej laudacji na cześć Mariny podkreśliła, że działaczka przywraca innym ludziom poczucie własnej wartości i godność, ucząc ich pomagania jeszcze bardziej potrzebującym.

Prowadzący galę, redaktor naczelny tygodnika Polityka Jerzy Baczyński, przypomniał słowa laureatki, że Bóg dał jej tysiąc małych talentów, ale żadnego prawdziwego.

- Jesteś w błędzie Marino! Umiejętność dzielenia się z innym to największy talent, jaki można posiadać - powiedział Baczyński.

Mieszkająca od 1992 roku w Polsce, Marina Hulia jest dyrektorką szkoły demokratycznej na dworcu w Brześciu i zaangażowaną na rzecz wielu grup społecznych, działaczką.

Robi to co lubi: pisuje książki, piosenki, scenariusze filmowe, komponuje muzykę. „Ojciec- Rosjanin, matka- Białorusinka, miejsce urodzenia- Ukraina, od 24 lat w Polsce wśród Czeczenów”- tak Marina odpowiada na pytanie o narodowość.

Pewnego dnia wpadła do ośrodka dla uchodźców na ulicy Ciołka i zobaczyła setki dzieci: smutnych i zaniedbanych. Pozostała przy nich, żeby pokolorować ich życie. Teraz uczy dzieci tamtych dzieci „zagrożone gatunki”.

Wraz z więźniami i wolontariuszami odgrywa bajki dla dzieci więźniów, urządza wieczorki w domach starości dla „swoich starych dzieci”, opiekuje się niepełnosprawnymi.

Z ramienia Stowarzyszenia Edukacji Prawnej brała udział w innowacyjnych projektach resocjalizacji więźniów. W 2015 roku - jako konsultantka MEN ds. integracji i pracy z dziećmi cudzoziemskimi w polskiej szkole - odwiedzała placówki edukacyjne na terenie całego kraju i prowadziła szkolenia dla nauczycieli i zajęcia warsztatowe dla uczniów.

Jest autorką kilkudziesięciu artykułów i audycji poświęconych pracy z dziećmi uchodźców. Laureatka m. in. Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej, zwłaszcza Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży oraz nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata".

Od kilku miesięcy Marina skupia swoje wysiłki na prowadzeniu szkoły demokratycznej dla dzieci czeczeńskich uchodźców koczujących w Brześciu na Białorusi i próbujących nawet po kilkadziesiąt razy wjechać do Polski, aby ubiegać się tutaj o status uchodźcy. Razem śpiewają, tańczą, kolorują, wycinają żeby w dworcowych marmurach zrobiło się żywiej i cieplej.W Polsce zaczynała pracę jako nauczycielka, lecz pewnego dnia odwiedziła warszawski ośrodek dla uchodźców przy ulicy Ciołka i zobaczyła setki dzieci: smutnych i zaniedbanych. Pozostała przy nich. Wraz z więźniami i wolontariuszami odgrywa bajki dla dzieci więźniów, urządza wieczorki w domach starości dla, jak mówi, „swoich starych dzieci”, opiekuje się niepełnosprawnymi.

Podczas gali została również oficjalnie ogłoszona decyzja Kapituły Nagrody im. Jerzego Zimowskiego, aby od przyszłej edycji, Nagroda miała dwóch patronów: Jerzego Zimowskiego oraz jego, niedawno zmarłą żonę, Janinę Paradowską-Zimowską - polską dziennikarkę i publicystkę.

Nagroda im. Jerzego Zimowskiego przyznawana jest za działalność społeczną, publicystyczną, badawczą lub inną na rzecz grup społecznych, które znalazły się w sytuacjach nadzwyczajnych, a w szczególności na rzecz migrantów i uchodźców. 
 
Zmarły w 2007 roku Jerzy Zimowski był wieloletnim członkiem zarządu Instytutu Spraw Publicznych, a także wiceministrem spraw wewnętrznych w latach 1990-1996. W czasie swojej służby publicznej nadzorował m. in. służby ratownicze.

Uczestniczył w pracach nad przekształceniem służby pożarniczej i nad ustawą o służbach ratowniczych. Dużo uwagi poświęcał kwestiom migracji i uchodźców. Z Jego udziałem odbywały się m. in pierwsze rozmowy o przystąpieniu Polski do strefy Schengen, wprowadzał ustawodawstwo regulujące związane z tym problemy. Przez kilkanaście lat był członkiem Rady do Spraw Uchodźców.

W tym miejscu Instytut Spraw Publicznych pragnie podziękować wszystkim osobom prywatnym i instytucjom, które wsparły tegoroczną uroczystość, firmom Play i Mokate oraz naszym partnerom medialnym: Polityce i RadiuTOK FM.

Podziękowania należą się także Miasto Stołeczne Warszawa, które udostępniło organizatorom salę Korczaka w Pałacu Kultury i Nauki.

Fot. Agnieszka Sitko/ Aga Sitko

Wszystkie zdjęcia z uroczystości wręczenia IX Nagrody im. Jerzego Ziowskiego można znaleźć na naszym kanale Flickr.

 


Zapisz się do newslettera
Newsletter