List w sprawie weta budżetu UE na lata 2021-27
Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

List w sprawie weta budżetu UE na lata 2021-27


Dr Jacek Kucharczyk, szef Instytutu Spraw Publicznych, jest sygnatariuszem listu otwartego do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie weta budżetu UE na lata 2021-27.


Szanowny Panie Premierze


Z dużym zaniepokojeniem śledzimy rozwój sytuacji wokół uchwalenia wieloletniego budżetu UE i nadzwyczajnego Funduszu Odbudowy.

Unia Europejska jest dla nas ogromną wartością. Dzięki niej wiemy i czujemy, że jesteśmy częścią społeczności i kultury europejskiej, wyrosłej z wartości chrześcijańskich i rozbudowanych o wartości demokratyczne. To dzięki m.in. wsparciu Unii Europejskiej byliśmy w stanie w okresie przedakcesyjnym i po 1 maja 2004 roku rozwinąć nasze regiony, podnieść efektywność i konkurencyjność naszych przedsiębiorstw, odtworzyć nasze miasta, poprawić infrastrukturę, uatrakcyjnić nasze muzea i inne instytucje kultury, rozwinąć społeczeństwo obywatelskie, wzmocnić ochronę środowiska zdegradowanego przez socjalistyczny przemysł, wspomóc edukację młodych pokoleń, a przede wszystkim poprawić warunki życia tych, którzy dla nas wolność i integrację europejską wywalczyli – naszych seniorów.

 My niżej podpisani przedstawiciele przedsiębiorców, organizacji społecznych oraz samorządów, deklarujemy, że chcemy nadal w ramach Unii Europejskiej podejmować wspólne wyzwania. Chcemy wspólnie pracować nad odbudową konkurencyjnej i zeroemisyjnej gospodarki, społeczeństwa odpornego na pandemię, rozwojem krajów otwartych na wartości demokratyczne i humanitarne, gdzie każda obywatelka i obywatel, każde dziecko są chronione i wspierane w rozwoju, gdzie patrzenie w przyszłość otwiera nas na współpracę międzykontynentalną i międzynarodową.

 Jako apolityczne organizacje eksperckie, think tanki działające w obszarze polityki publicznej, dbający o rozwój biznesu i miejsc pracy przedsiębiorcy, troszczące się o potrzeby społeczne i środowiskowe organizacje pozarządowe oraz budujące trwały i sprawiedliwy rozwój samorządy lokalne, wierzymy w moc współpracy i dostrzegamy, że dziś największym wyzwaniem jest integracja podzielonego społeczeństwa, umiejętne prowadzenie ogólnopolskiej dyskusji ponad podziałami i pomimo różnic oraz walka z pandemią COVID19. Dziś zadaniem dla Rządu jest włączenie do tej wielkiej dyskusji całego społeczeństwa. Podstawą do takiej wielkiej debaty jest konstruktywna rozmowa o wspólnych wartościach: równości, tolerancji i akceptacji, w celu budowy silnej i konkurencyjnej gospodarki z poszanowaniem środowiska i chroniącej klimat.

 Jesteśmy w pełni świadomi, że współpraca państw w ramach Unii Europejskiej wymaga rozwoju i stałego usprawniania. Chcemy w tym procesie uczestniczyć jako jej pełnoprawni uczestnicy.

Dlatego apelujemy do Rządu Polskiego o konstruktywne podejście do uchwalania nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej oraz Funduszu Odbudowy oraz uruchomienie procesu konstruktywnego dialogu i konsultacji społecznych projektu Umowy Partnerstwa i założeń do Krajowego Planu Odbudowy zgodnie z zasadami partnerstwa. Chcemy mieć wpływ na kształt Unii Europejskiej. Od tego zależy także i nasza przyszłość.
 

Sygnatariusze:

 
Kuba Antoszewski, Członek Rady Fundacji WWF Polska

Dr Zbigniew Bochniarz, Affiliated Professor at Kozminski University & Evans School of Public Policy and Governance, University of Washington, Fellow of World Academy of Art & Science

Dr Małgorzata Bonikowska, Fundacja Centrum Stosunków Międzynarodowych

Łukasz Broniewski, Fundacja Climate Strategies Poland

Aleksandra Chrzanowska, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Paweł Cygan

Domański Zakrzewski Palinka Sp.k.

Justyna Duriasz – Bułhak, Forum Darczyńców w Polsce

Maria Ejchart-Dubois, Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy

Fundacja Feminoteka

Fundacja na Rzecz Równości i Emancypacji STER

Zbigniew Gajewski, Ośrodek THINKTANK

Marek Górski, Konfederacja Lewiatan

Maciej Grabowski, Centrum Myśli Strategicznych

Mariusz Grendowicz

Marek Gumkowski, Otwarta Rzeczpospolita, Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii

Dr Miłosz Hodun, Fundacja Projekt: Polska

Iwona Janicka, Fundacja Aktywności Lokalnej

Dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska, Fundacja Climate Strategies Poland

Marcin Korolec, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, Instytut Zielonej Gospodarki

Wojciech Kostrzewa

Ludwik Kotecki, Instytut Odpowiedzialnych Finansów

Dr Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych

Dr Joanna Maćkowiak Pandera, Forum Energii

Andrzej Mauberg

Tadeusz Nowicki, przedsiębiorca

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Profesor Krzysztof Obłój, Akademia Leona Koźmińskiego oraz Uniwersytet Warszawski

Mec. Józef Palinka, partner, Domański Zakrzewski Palinka

Dr Mateusz Piotrowski, Koalicja Pacjent Europa

Anna Potocka-Domin, Business Centre Club

Mirosław Proppé, Fundacja WWF Polska

Danuta Przywara, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Dr hab. Andrzej Rzońca, profesor SGH

Maciej Stańczuk, Konfederacja Lewiatan

Dr Alek Tarkowski, Fundacja Centrum Cyfrowe

Natalia Węgrzyn, Purpose Climate Lab

Maria Wiśnicka, Fundacja Stocznia

Maciej Witucki

Mec. Krzysztof Zakrzewski, partner, Domański Zakrzewski Palinka
Zapisz się do newslettera
Newsletter