Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Kwoty to dopiero początek


Kwoty to dopiero początek drogi do równego uczestnictwa kobiet w polityce – tak można by podsumować konferencję „Kwoty, kobiety, polityka”, która odbyła się 17 kwietnia 2012 roku.

Dzięki współpracy Instytutu Spraw Publicznych z Ambasadą Brytyjską oraz Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie udało się zaprosić do Warszawy dwie zagraniczne ekspertki zajmujące się tematyką równej reprezentacji politycznej. W Warszawie gościliśmy tego dnia prof. Joni Lovenduski z Uniwersytetu Londyńskiego oraz Kirstin van der Leest z Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, OBWE. Polską perspektywę przedstawiła prof. Małgorzata Fuszara z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka ISP.

Pierwszy panel poświęcony był opisowi i ewaluacji możliwych form zwiększania uczestnictwa kobiet w życiu politycznym. Prof. Lovenduski przedstawiła brytyjskie doświadczenia oraz zwróciła uwagę na istotną rolę partii oraz organizacji pozarządowych we wspieraniu kobiet w ich karierach politycznych. Kristin van der Leest zaprezentowała sześcioetapowy program włączania kobiet w życie publiczne. Prof. Fuszara dokonała przeglądu wyników badań prowadzonych w ramach projektu „Kobiety na listach wyborczych”. W drugiej części spotkania przedstawicielki koalicji rządzącej oraz partii opozycyjnych dyskutowały na temat skuteczności mechanizmu kwotowego, zastosowanego w Polsce po raz pierwszy podczas ostatnich wyborów parlamentarnych .

W dyskusji udział wzięły: Anna Grodzka (Ruch Palikota), Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania), Stanisława Prządka (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Beata Szydło (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Bożena Szydłowska (Platforma Obywatelska).


Zapisz się do newslettera
Newsletter