Projekt CEECAW to inicjatywa mająca zmienić przyszłość rokowań zbiorowych w Europie Środkowo-Wschodniej, w trzech sektorach: usługach opiekuńczych, administracji publicznej i gospodarce odpadami. Dąży do wzmocnienia pozycji związków zawodowych i zwiększenia zaangażowania sektorowego zgodnie z dyrektywą UE o adekwatnych płacach minimalnych.
Projekt wspiera związki zawodowe na poziomie sektorowym i krajowym we wdrażaniu art. 4 Dyrektywy (UE) 2022/2041, który nakłada na państwa członkowskie obowiązek tworzenia wdrażania krajowych planów rozwoju rokowań zbiorowych, jeśli ich zasięg jest poniżej 80%.
W pierwszej fazie partnerzy i eksperci przeprowadzili badania w 12 krajach EŚW, a ich wyniki są dostępne online (w języku angielskim). Faza diagnostyczna zakończyła się seminarium w Belgradzie (3–4 września 2024 r.), opisanym w pierwszym newsletterze.
Obecny, drugi newsletter informuje o przeprowadzonych warsztatach wzmacniających rokowania zbiorowe w krajach partnerskich oraz o ważnych wydarzeniach i opracowaniach dotyczących analizowanych sektorów. Kluczowym tematem pozostaje jednak przyszłość Dyrektywy (UE) 2022/2041, ponieważ Dania i Szwecja wniosły sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE, argumentując, że Unia przekroczyła swoje kompetencje, wydając tę regulację o europejskich wynagrodzeniach minimalnych.
Tekst w newsletterze rozpoczyna się więc od omówienia tej sytuacji.