Kolejny rok wsparcia koalicji organizacji społecznych za nami!
Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Demokracja i społeczeństwo obywatelskie

Kolejny rok wsparcia koalicji organizacji społecznych za nami!


2024 rok obfitował w dalsze wsparcie sieci inicjatyw działających m.in. na rzecz dialogu międzykulturowego, adaptacji polskich miast do zmian klimatu, utrzymania niezależności urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich, reformy edukacji czy konieczności włączania polityk dotyczących ekologicznej renaturyzacji rzek do platform partii politycznych. 


Kogo wspieramy?

W ramach Central Europe Civic Engagement Project (CECEP) wspieramy wybrane koalicje obywatelskie z Polski w zakresie rozwoju ich potencjału oraz posiadanych możliwości.

W latach 2023-2024 współpracowaliśmy z następującymi koalicjami:

- Akcja ratunkowa dla Krakowa 
- Koalicja Ratujmy Rzeki 
- Łódź Różnorodności
- Nasz Rzecznik
- SOS dla Edukacji.

Jakich zmian oczekują Polki i Polacy?

Skuteczne wsparcie organizacji i zwiększenie skuteczności ich działań było możliwe dzięki badaniu oczekiwań Polek i Polaków w wybranych kwestiach społecznych. W szczególności skupiliśmy się w nim na: edukacji, ochronie praw grup marginalizowanych w społeczeństwie, sytuacji rzek i zieleni miejskiej oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji i wsparciu osób z doświadczeniem uchodźstwa. Zbadaliśmy również sposoby dotarcia do różnych grup odbiorców i odbiorczyń. YouTube i TikTok to media społecznościowe najczęściej wybierane przez osoby negatywnie nastawione do zagadnień przedstawionych w badaniu, dlatego jedną z naszych rekomendacji było zainteresowanie się tym mediami przez organizacje, które chcą dotrzeć do nieprzekonanych. 
Raport opracowali dr Sonia Horonziak i Filip Pazderski z Instytutu Spraw Publicznych we współpracy z dr hab. Bartłomiejem Walczakiem z Uniwersytetu Warszawskiego. Pełna wersja raportu „Czas na zmiany. Czego oczekują Polki i Polacy w wybranych kwestiach społecznych oraz jak docierać do nieprzekonanych” do pobrania tutaj.

Jak skutecznie (się) komunikować? 

Przedstawiciele i przedstawicielki wybranych koalicji wzięli udział w warsztatach, o tym, jak rozwiązywać konflikty w zespole, jakie zasady i normy kierują grupą ludzi. Wszystko po to, aby lepiej współpracować nie tylko na poziomie zespołu, ale całej koalicji często składającej się z kilkudziesięciu organizacji społecznych. To nie lada wyzwanie, dlatego o wsparcie poprosiliśmy psycholożkę i trenerkę antydyskryminacyjną Dominikę Cieślikowską. 

Dobra współpraca wewnętrzna zwiększa szanse na skuteczne dotarcia do odbiorców i odbiorczyń. O tym, jak występować publicznie, w tym przed kamerą, mieli okazję dowiedzieć się więcej uczestnicy i uczestniczki warsztatów Andrzeja Maciejewskiego – coacha i mentora oraz Marka Wójcickiego – dziennikarza i trenera medialnego. 

Jak możemy się nawzajem wspierać?

Jednym z ważniejszych działań w ramach programu Central Europe Civic Engagement Project (CECEP) jest zapewnienie skutecznej przestrzeni do wymiany doświadczeń pomiędzy osobami i organizacjami, aktywistami i aktywistkami oraz ekspertami i ekspertkami działającymi na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. W marcu odbyła się wizyta studyjna aktywistek i aktywistów z Węgier działających m.in. na rzecz społeczności romskiej, praw kobiet czy osób z niepełnosprawnościami. Wraz z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji z Polski wymieniali się dobrymi praktykami w zakresie prowadzenia kampanii rzeczniczych oraz dzielili doświadczeniem, jak skutecznie docierać do decydentów i decydentek. 

W czerwcu, podczas IX Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych przedstawiciele i przedstawicielki koalicji, które wspieramy podzieliły się rezultatami swoich prac w ramach CECEP, m.in. powstania Obywatelskiego Paktu dla Edukacji, Manifestu Zdrowia Psychicznego czy Miejskiej Agendy Parlamentarnej. 

Ponad 50 aktywistów i aktywistek spotkało się w Warszawie na corocznym Central Europe Civic Forum. Podczas wydarzenia poruszane były tematy takie, jak m.in. obecny stan demokracji, negatywne trendy i rekomendacja ich poprawy, wyzwania systemu demokratycznego w związku z występowaniem korupcji czy skuteczne długofalowe wsparcia organizacji społecznych w celu stabilnego funkcjonowania niezależnie od dynamicznej sytuacji na rynku gospodarczym czy niepewności politycznych. Więcej informacji o Central Europe Civic Forum 2024 przeczytasz tutaj. 

Co nas czeka w 2025 roku?

Zaprosiliśmy do współpracy nowe koalicje organizacji społecznych – zaprezentujemy Wam je już wkrótce!

Przygotowujemy nowe warsztaty i szkolenia z zakresu dialogu społecznego, komunikacji oraz działania wspólnotowego.

W styczniu opublikujemy również raport z badania młodych Polek i Polaków (16-29 lat) na temat ich postaw wobec demokracji, spraw społecznych i aktywności obywatelskiej.

W nowym roku życzymy Wam kolejnych skutecznych działań na rzecz wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce!

Central Europe Civic Engagement Project, przy współpracy z National Democratic Institute oraz wsparciu finansowym United States Agency for International Development (USAID). Projekt ten ma na celu wzmocnienie procesów partycypacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz promowanie kolektywnego działania dla wzmocnienia demokracji.

 
Zapisz się do newslettera
Newsletter