Raport: Kobiety w Parlamencie Europejskim. Strategie partii politycznych w wyborach w 2019 roku w Polsce
Dodał(a):

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Równość płci

Raport: Kobiety w Parlamencie Europejskim. Strategie partii politycznych w wyborach w 2019 roku w Polsce


Lata wyborcze w Polsce – 2018 i 2019 – są idealną okazją do podsumowania tego, co Polkom udało się wywalczyć na scenie politycznej.


Wybory do Parlamentu Europejskiego są również okazją do analizy, w jakiej mierze rozwiązania kwotowe wpłynęły od 2011 roku na równość szans kobiet i mężczyzn w wyścigu wyborczym, czy ogólnoeuropejska (i wychodząca poza ramy Europy) dyskusja na temat backlashu kulturowego i praw kobiet wpłynęła na obecność kobiet na listach, a także tematyki dotyczącej równości kobiet i mężczyzn, sprawiedliwości społecznej oraz demokracji płci w kampanii wyborczej.

Zapraszamy do lektury raportu Instytutu Spraw Publicznych: Kobiety w Parlamencie Europejskim Strategie partii politycznych w wyborach w 2019 roku w Polsce

Niniejszy raport rozpoczynamy od analizy obecności kandydatek na listach wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego z 2019 roku oraz tego, w jaki sposób kształt list przełożył się na sukces wyborczy kobiet. Następnie opisujemy udział kobiet w Parlamencie Europejskim w ciągu lat, przedstawiając rolę kobiet w organach wybieralnych Parlamentu Europejskiego. 

W kolejnej części zaprezentowane zostaną wnioski z wywiadów z liderkami i liderami kluczowych partii politycznych oraz kandydatkami w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego na temat strategii ugrupowań wobec kobiet ubiegających się o mandat. 

Osobny rozdział raportu zostanie poświęcony kwestii obecności zagadnienia równości w medialnej kampanii wyborczej jako czynnikowi mającemu bardzo duży wpływ na sukces wyborczy kandydatek. W podsumowaniu zaprezentowano rekomendacje, których zastosowanie mogłoby zwiększyć poziom reprezentacji kobiet w europejskiej polityce.

Publikacja jest do pobrania tutaj>>>

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Niemcy w zbliżeniu

Opisujemy fakty, komentujemy decyzje, tłumaczymy zawiłości niemieckiej polityki #niemcywzblizeniu
Zapisz się do newslettera
Newsletter