Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Kim jest „aktywny obywatel” - pokaż, że nie jest Ci wszystko jedno i weź udział w badaniu!


Czy posiadanie obywatelstwa demokratycznego państwa sprowadza się obecnie tylko do cyklicznego udziału w głosowaniu? A może jest czymś więcej? Czy obywatele i obywatelki powinni angażować się częściej – na przykład wpływając na treść decyzji podejmowanych na różnych szczeblach administracji, dbając o swoje otoczenie, czy współtworząc usługi społeczne, odpowiadające na potrzeby lokalnej wspólnoty? Pomóż nam w pracy nad przygotowaniem europejskiego badania “Indeks Aktywnego Obywatelstwa” i wypełnij ankietę, wyjaśniając, kim jest aktywny obywatel.


Kwestionariusz znajdziesz na stronie: https://www.surveymonkey.co.uk/r/9SQVZDD

27. rocznica wolnych wyborów demokratycznych w Polsce to dobra okazja, żeby przyjrzeć się bliżej temu, jak Polki i Polacy rozumieją swoje członkostwo w grupie politycznej. Od jakiegoś czasu Polacy pokazują coraz silniej, że zależy im na uzyskaniu większego wpływu na funkcjonowanie demokracji – na jej krajowym jak i lokalnym poziomie. Chcą by ich zdanie było częściej uwzględniane przez politycznych przedstawicieli. Biorą także sprawy w swoje ręce i samoorganizują się w interesie lokalnej wspólnoty oraz szerszych grup społecznych.  

Ale może wszystko, co zostało napisane powyżej, to tylko nasze mylne wyobrażenia, a rzeczywistość jest inna? Zależy nam na poznaniu różnorodnych opinii na ten temat i dlatego każdy głos się dla nas liczy!

Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety (zajmuje to do 10 minut), przygotowanej przez grupę roboczą ds. partycypacji, utworzoną spośród członków dwóch europejskich sieci organizacji obywatelskich - Volonteurope oraz European Civic Forum.

Instytut Spraw Publicznych współprzewodniczy tej grupie roboczej z ramienia drugiej z tych organizacji. Ankieta została przetłumaczona i w tym samym czasie ogłoszona w 7 innych europejskich językach. Dzięki temu dowiemy się, czy sposób postrzegania aktywnego obywatela różni się w poszczególnych europejskich społeczeństwach.

Zachęcamy do wyrażenia opinii i wypełnienia naszej ANKIETY już teraz!

Na głosy czekamy do 17 czerwca br., do końca dnia!

Zapisz się do newslettera
Newsletter