Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Język niemiecki w Polsce – fakty i opinie


Choć w Polce, niemieckiego uczy się najwięcej osób na świecie, poziom znajomości tego języka nie jest zadowalający. Także zainteresowanie nauką niemieckiego w ostatnich latach spadało. Czy jednak z uwagi na coraz większą liczbę ofert pracy wymagających, tendencje te mogą ulec zmianie?

Przedyskutowaniu instrumentów wspierających naukę języka niemieckiego w Polsce służył okrągły stół, który zgromadził instytucje i osoby na co dzień uczące i promujące ten język w Polsce. Podczas wydarzenia ekspertka ISP, dr Agnieszka Łada, zaprezentowała wyniki badań na ten temat, przedstawione w wydanym raporcie. Wskazała na wyzwania oraz perspektywy w tym obszarze. Następnie swoimi obserwacjami i planami podzielili się reprezentanci< Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ambasady Niemiec, Instytutu Goethego, Instytutu Austriackiego, Niemieckiej Wymiany Akademickiej, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Urzędu Miasta warszawy i Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Uczestnicy spotkania wspólnie zastanawiali się, jakie działania warto podjąć, aby więcej osób uczyło się oraz dobrze znało język niemiecki. Kluczowe w tym zakresie jest wzajemne wspieranie się poszczególnych organizacji i wymiana informacji o ofertach, wzbudzających zainteresowanie tym językiem wśród młodzieży.

Jak pokazują wnioski z badań ISP znajomość języka niemieckiego przez Polaków może być istotnym wsparciem podczas poszukiwania zatrudnienia w Polsce. Jest jednocześnie ważnym czynnikiem pozwalającym lepiej zrozumieć sytuacje w kraju zachodniego sąsiada.

Więcej na ten temat w raporcie ISP w języku  niemieckimi polskim

Spotkanie było częścią wspólnego projektu Instytutu Spraw Publicznych I Fundacji Konrada Adenauera z serii “Slogany czy konkrety?”
Zapisz się do newslettera
Newsletter