Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Jaka polityka europejska nowego rządu – spotkanie ISP


Jaka będzie polityka zagraniczna i europejska nowego polskiego rządu? Jacek Kucharczyk i Agnieszka Łada podzielili się swoimi refleksjami powyborczymi z zagranicznymi dyplomatami i korespondentami zagranicznych mediów podczas spotkania ISP 26 października.

Spotkanie było poświęcone przyczynom zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości oraz przewidywaniom, jakie będą działania nowego rządu na forum Unii Europejskiej i w stosunkach polsko-niemieckich. Duże zainteresowanie gości wzbudziła przyszła polityka PiS wobec kryzysu migracyjnego i kwestii przyjmowania uchodźców do Polski, jak również współpraca rządu z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i podział zadań między rząd a prezydenta Andrzeja Dudę. Rozmawiano o tym, czego można oczekiwać od nowych sił w parlamencie, zwłaszcza ruchu Pawła Kukiza, i największych wyzwaniach, stojących przed przyszłym rządem w polityce zagranicznej, np. organizacji szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 r.
W kuluarach najwięcej zainteresowania wzbudziły spekulacje, kto może zostać nowym ministrem spraw zagranicznych oraz ministrem ds. europejskich.
Debata moderowała Małgorzata Kopka z warszawskiego biura Fundacji im. Heinricha Bölla, która współorganizowała debatę.

Zapisz się do newslettera
Newsletter