Jak ucywilizować pracę opartą na pośrednictwie platform cyfrowych
Dodał(a):

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Dialog, praca i integracja społeczna

Jak ucywilizować pracę opartą na pośrednictwie platform cyfrowych


Platformy cyfrowe, takie jak Uber, Pyszne.pl, Pozamiatane.pl,  oferując wygodny dostęp do różnego rodzaju usług, zmieniają jednocześnie rynek pracy. Rodzi się pytanie, jak zapewnić godne warunki pracy osobom, których partnerem w codziennych zadaniach nie jest kolega z pracy, ani szef, tylko algorytm. 


Spotkanie ekspertów projektu Don’t GIG up, poświęcone tej kwestii, które odbyło się 21.05. 2019 w Paryżu, pokazało, że funkcjonują już rozwiązania sprzyjające ochronie praw osób pracujących za pośrednictwem platform cyfrowych. 

Na przykład w Niemczech powstał kodeks etyczny platformy cyfrowej oraz funkcjonuje ciało arbitrażowe - złożone z dwóch przedstawicieli pracowników, dwóch przedstawicieli platform i jednego sędziego specjalizującego się w prawie pracy – powołane do rozstrzygania sporów i ochrony praw pracowniczych. Z kolei miasto Bolonia zainicjowało kartę praw pracowników platformowych (takich jak prawo do informacji na temat warunków umowy, mechanizmów tworzenia rankingów; prawo do ochrony własności intelektualnej) – dokument dobrowolnie podpisywany przez platformy. Związki zawodowe w Hiszpanii prowadzą dla pracowników platformowych działania informacyjne i doradcze (zarówno na specjalnych stronach internetowych, jak i w terenie).  W Szwecji praca platformowa podlega pod regulacje zbiorowych układów pracy, a we Francji i Hiszpanii podejmowane są próby objęcia pracowników platformowych takimi układami w obrębie poszczególnych sektorów. Na status pracowników platformowych wpływają również regulacje i działania władz skoncentrowane na eliminacji zjawiska nierejestrowanych dochodów (np. w Polsce w przypadku kierowców Ubera). 

Istotnymi wątkami dyskusji była płaca minimalna oraz społeczna odpowiedzialność platform w kontekście dochodowości (konkurencyjności). Punktem odniesienia była spółdzielcza platforma kurierów rowerowych Coopcycle z Paryża, która jest w stanie godziwie wynagradzać pracowników i utrzymać się na rynku, tylko dlatego, że koszty stałe pokrywa ze składek i pracy społecznej. 

Spotkanie zostało zorganizowane przez francuski Institut de Recherches Economiques et Sociales. Obok przedstawicieli ośrodków badawczych (w tym Instytutu Spraw Publicznych) wzięli w nim udział reprezentanci organizacji związkowych. 

Projekt „Don’t GIG up” jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej. Liderem projektu jest Fundacja Brodolinii z Rzymu. Jego celem jest zidentyfikowanie rozwiązań, które pozwolą chronić na rynku pracy status osób świadczących pracę platformową.
 

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Niemcy w zbliżeniu

Opisujemy fakty, komentujemy decyzje, tłumaczymy zawiłości niemieckiej polityki #niemcywzblizeniu
Zapisz się do newslettera
Newsletter