Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Jak budować demokrację na Białorusi? Wielka polityka a sieci społeczne – debata ISP


Czy akcje protestacyjne, zwoływane przez Internet, będą na Białorusi się rozwijać? Czy mają one szanse powodzenia? Czy masowość akcji protestacyjnych będzie katalizatorem procesu demokratyzacji Białorusi? Na te pytania próbowaliśmy znaleźć odpowiedź podczas debaty "Jak budować demokrację na Białorusi? Wielka polityka a sieci społeczne", zorganizowanej wspólnie przez ISP, Grupę Zagranica i Instytut Reportażu.


W ostatnich miesiącach na Białorusi doszło do wielu masowych akcji protestów, na które uczestnicy zwoływali się za pośrednictwem Internetu. Zaangażowała się w nie duża część społeczeństwa białoruskiego, które dotychczas, poza gronem zwolenników opozycji oraz wąskich grup zawodowych, nie było gotowe do podejmowania działań w obronie swoich interesów. Jednak powoli widać pewne zmiany. Na portalach społecznościowych zalogowanych jest już 4 miliony z 10 milionowego białoruskiego społeczeństwa. W zwoływanych online akcjach uczestniczyło za każdym razem coraz więcej ludzi. Przychodzili, mimo że milicja aresztowała po kilkaset osób podczas każdego takiego spotkania, i to zwykle jeszcze przed jego rozpoczęciem. Zdaniem uczestników debaty pokazuje to potencjał drzemiący w białoruskim społeczeństwie, który jednak dopiero się budzi.
 

Dla sukcesu akcji protestacyjnych pokazujących białoruskie dążenia do demokracji, najważniejsi nie są jednak ich pomysłodawcy. Jak podkreślał gość debaty, Mikita Krasnou, współtwórca akcji Rewolucja poprzez sieci społecznościowe na Białorusi, oni czują się jedynie ich moderatorami. Takie akcje tworzą ludzie.
 
Dlatego, w celu wspierania białoruskiej demokracji, nie należy jedynie gloryfikować mediów społecznościowych. Wzmacniać należy też inne wolne media, które rozpropagują informacje umieszczane w sieci także wśród tych, którzy dostępu do Internetu nie mają. Słowo drukowane nadal ma wpływ i nie wolno o tym zapominać, podkreślali uczestnicy spotkania.
 
Idąc za tą wskazówką Instytut Spraw Publicznych już niedługo zorganizuje seminarium poświęcone roli i kondycji mediów w krajach Partnerstwa Wschodniego i zamieści raporty, napisane przez ekspertów z krajów tego regionu, na swojej stronie internetowej. Natomiast szerszy komentarz na temat wniosków z debaty już niedługo na blogu Agnieszki Łady. Zapraszamy do śledzenia najnowszych wiadomości! 
 
Już dziś natomiast można dołączyć się do akcji Grupy Zagranica, której ISP jest aktywnym członkiem. Grupa organizuje akcję wysyłanie kartek z życzeniami urodzinowymi dla Alesia Bialackiego,  zasłużonego białoruskiego obrońcy praw człowieka, przetrzymywanego od sierpnia w areszcie w Mińsku, m.in. z powodu informacji, jakie przekazała na jego temat polska Prokuratura Generalna. Można dołączyć i swoją kartkę, warto, aby było nas dużo! Więcej informacji na stronie Grupa Zagranica.
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter