Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

ISP na Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego i Forum Społeczeństwa Obywatelskiego UE-Rosja


W listopadzie odbyły się dwa wydarzenia bardzo ważne dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Europie Wschodniej  – w dniach 20-21 listopada w Batumi (Gruzja) zorganizowane zostało Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego, natomiast 26-29 listopada w Tallinnie (Estonia) odbyło się Forum Społeczeństwa Obywatelskiego UE-Rosja.  

Zarówno w Batumi, jak i Tallinie ISP był reprezentowany przez Łukasza Wenerskiego, Analityka/Koordynatora Projektów z Programu Europejskiego. Na Forum Społeczeństwa obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego (PW) spotkali się przedstawiciele środowiska pozarządowego UE oraz sześciu państw PW. Ze względu na ostatnie wydarzenia szczególnie dużo miejsca poświęcono Ukrainie, jednakże uczestnicy analizowali również  sytuację w innych krajach PW. Podkreślano ogromne różnice pomiędzy poszczególnymi państwami PW, przypominając, że z jednej strony są Ukraina, Mołdawia i Gruzja, które podpisały Umowę Stowarzyszeniową z UE, a z drugiej Armenia, Białoruś i Azerbejdżan, gdzie sytuacja społeczeństwa obywatelskiego nie ulega poprawie (a nawet pogarsza się, jak w przypadku Azerbejdżanu). Jednocześnie uczestnicy podkreślali, że bez względu na różnice pomiędzy państwami inicjatywa PW (wraz z jej komponentem poświęconym funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego) musi zostać nie tylko zachowana, ale nawet umocniona, gdyż stanowi ona ważny instrument dla zmian w tych krajach. Podczas wizyty w Batumi uczestnicy dyskutowali również o strategii rozwoju Forum. Jedną z przyjętych zmian jest nowy kształt Komitetu Sterującego Forum.
Podczas Forum Społeczeństwa Obywatelskiego UE-Rosja dużo miejsca poświęcono pogarszającej się sytuacji w Rosji i coraz większych problemach na jakie napotykają rosyjskie organizacje pozarządowe. Uczestnicy dyskutowali również o roli Federacji Rosyjskiej w obecnym konflikcie toczącym się na Ukrainie. W trakcie  Forum UE-Rosja Łukasz Wenerski został wybrany na koordynatora ze strony UE grupy roboczej „Struktury i procesy demokratyczne”.

 
Więcej o Forum Społeczeństwa  Obywatelskiego  Partnerstwa Wschodniego: http://eap-csf.eu/
Więcej o Forum Społeczeństwa Obywatelskiego UE-Rosja: http://www.eu-russia-csf.org/
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter