Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Ekspertka ISP obserwatorką przygotowań do niemieckiech wyborów


Już za kilka tygodni Niemcy wybiorą nowy Bundestag. Ekspertka Instytutu Spraw Publicznych, dr Agnieszka Łada, jako jedyna Polka będzie obserwatorką ostatnich przygotowań do wyborów i samego ich przebiegu w ramach „Wyborczej podróży obserwacyjnej” organizowanej przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej.


Już teraz na bieżąco śledzi wydarzenia w Niemczech, które komentuje na specjalnie utworzonej stronie internetowej www.isp.org.pl/niemcy2013 , blogu (z) Ładą po Europie, Twitterze i FB!

- Tegoroczne wybory do Bundestagu są szczególnie interesujące. Decyzje, jakie zapadają w Unii Europejskiej ostatnio często zależą od stanowiska niemieckiego parlamentu i rządu. To, kto wygra te wybory, ma więc znaczenie dla całej Europy – mówi dr Agnieszka Łada, ekspert ds. niemieckich ISP. Pewne jest, że najwięcej głosów otrzyma obecna partia rządząca Angeli Merkel – CDU. Ale z kim utworzy rząd wahać się będzie aż do dnia wyborów a może i dłużej, gdy prowadzone będą rozmowy koalicyjne. – Idealnym partnerem dla kanclerz Merkel byłaby liberalna FDP, dotychczasowy koalicjant. Ale liberałowie balansują na granicy progu wyborczego. Wcale nie wiadomo, czy go przeskoczą. Coraz wyraźniej rysuje się możliwość koalicji z Zielonymi – ocenia Łada.

Niemieckie partie w swoich programach starają się wyjść naprzeciw obecnym bolączkom społeczeństwa. Rysują plany przyszłej polityki społecznej czy demograficznej Niemiec. Polityka zagraniczna, w tym relacje z Polską nie odgrywają w nich znaczącej roli. – Oczywiście, programy wyborcze są skierowane do mieszkańców Niemiec, stąd koncentrują się na sprawach wewnętrznych. Ale i dla nas w Polsce ważne jest to, jakie plany na Niemcy i Europę mają partie za Odrą, mówi ekspertka.

– Stan niemieckiej gospodarki bezpośrednio przekłada się na polską ekonomię, bo Niemcy to nasz najważniejszy partner handlowy. Z kolei wizja UE, jaką mają przyszli rządzący w Niemczech bezpośrednio rzutować mogą na polską rolę w Europie, dodaje Łada.
 
O tych i innych aspektach kampanii wyborczej w Niemczech dowiecie się Państwo zespecjalnie przygotowanej strony ISP „Wybory w Niemczech 2013”: www.isp.org.pl/niemcy2013 Znajdziecie na niej: podstawowe fakty dotyczące wyborów, informacje o aktualnych wynikach przedwyborczych sondaży, streszczone główne punkty programów wyborczych oraz bieżące komentarze o sytuacji w Niemczech.


Zapraszamy do śledzenia naszej ekspertki na:  
Zapisz się do newslettera
Newsletter