Eksperci o reformie regulacji dotyczących dostępu do prawa
Podziel się
Centrum Konstytucjonalizmu i Kultury Prawnej

Eksperci o reformie regulacji dotyczących dostępu do prawa


Centrum Konstytucjonalizmu i Kultury Prawnej (CKiKP) działające przy Instytucie Spraw Publicznych było gospodarzem spotkania ekspertów poświęconego dyskusji na temat reformy regulacji dotyczących dostępu do prawa.


Spotkanie miało charakter roboczy i było ekspercką dyskusją, w której wzięli udział przedstawiciele: Krajowej Izby Radców Prawnych, Naczelnej Rady Adwokackiej, Stowarzyszenia Sędziów Themis, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji Academia Iuris, Akademii Rozwoju Filantropii, Fundacji Watchdog Polska i oczywiście Instytutu Spraw Publicznych. 

Na wstępie uczestnicy podzielili się obserwacjami co do diagnozy 8 lat funkcjonowania ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej (temu zagadnieniu był także poświęcony artykuł dr Filipa Czernickiego opublikowany na łamach Analiz i Opinii: https://www.isp.org.pl/pl/publikacje/ustawa-o-nieodplatnej-pomocy-prawnej-wnioski-z-osmiu-lat-funkcjonowania-i-propozycje-zmian). Następnie odbyła się prezentacja ramowych założeń reformy nieodpłatnego poradnictwa prawnego, zasad uzyskania pełnomocnika z urzędu i zwolnienia z kosztów sądowych.

Uczestnicy zgodzili się prowadzić dalsze rozmowy i podjąć prace nad założeniami do ustaw mających na celu szeroką reformę w zakresie dostępu do prawa.
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter