Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Eksperci ISP dyskutują z czeskimi partnerami o prezydencji


W ramach wspólnego projektu realizowanego wraz z partnerskim think tankiem z Czech - Europeum, ISP zorganizował w Pradze okrągły stół poświęcony polskiej prezydencji w Radzie UE 


W spotkaniu udział wzięli eksperci ISP - Agnieszka Łada i Olga Markiewicz. Wskazywały one na wyzwania, które stoją przed polskim przewodnictwem w RUE w sferze realizacji priorytetów gospodarczych oraz w obszarze polityki zagranicznej.

Czescy analitycy i urzędnicy oceniali, w jakich aspektach polskie plany są zbieżne ze stanowiskiem rządu w Pradze i gdzie dostrzegają możliwości wspierania Warszawy podczas najbliższych sześciu miesięcy.
Według uczestników spotkania, Polska i Czechy mają podobne opinie i cele w wielu kwestiach znajdujących się na agendzie polskiej. Ich zdaniem Czechy powinny popierać działania sąsiada. Komentarze na ten temat już wkrótce zostaną opublikowane na stronie Europeum.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Forum Polsko-Czeskiego oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Jedną z jego części była konferencja „Energia i pudżet jako priorytety polskiej prezydencji. Perspektywa państw wyszehradzkich i Niemiec”  zorganizowana przez ISP w kwietniu w Warszawie. Spotkanie poświęcone zostało  współpracy Polski, Czech, Węgier i Niemiec w dwóch istotnych obszarach polskiej prezydencji: polityce energetycznej i pracach nad przyszłym unijnym budżetem.

Eksperci ISP regularnie przedstawiają i komentują plany polskiej prezydencji w kraju i za granicą. Wzięli już udział m.in. w debatach w: Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Brukseli, Budapeszcie, Poczdamie i Frankfurcie.  W najbliższych dniach wystąpią na spotkaniach w Bydgoszczy i Gdańsku.
Zapisz się do newslettera
Newsletter