Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Edukacja prawna – czy szanse zostały wykorzystane?


Czy pojawiły się nowe i innowacyjne pomysły na edukację prawną? Czy szanse związane z nową podstawą programową zostały w pełni wykorzystane? Co można zrobić aby ją wzmocnić? Na te pytania próbowali odpowiedzieć eksperci podczas seminarium „Edukacja prawna – co się zmienia, nowe szanse i wyzwania”, które odbyło się w czwartek w siedzibie Instytutu Spraw Publicznych.

Seminarium otworzył dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych. Następnie gości przywitał Grzegorz Wiaderek, przewodniczący Rady Ekspertów Programu Obywatel i Prawo. Alicja Pacewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Grażyna Kurowska z Ośrodka Rozwoju Edukacji zaprezentowały wnioski z realizacji nowej podstawy programowej uwzględniającej edukację prawną.

- Edukacja prawna nie ma na celu zrobienia ze wszystkich obywateli prawników, ale nauczenia korzystania z dostępnych zasobów oraz nazwania konkretnych problemów w kategoriach prawnych – uważa Alicja Pacewicz.
Uczestnicy spotkania byli zgodni, że szanse związane z nową podstawą programową nie są marnowane, ale jednocześnie nie są w pełni wykorzystywane.

Grażyna Kurowska zwróciła uwagę na szereg barier i problemów związanych z realizacją nowych tematów w szkole. Podkreśliła, że nauczyciele często nie czują się w pełni przygotowani do prowadzenia tego typu zająć, dlatego ważne jest, aby realizować działania wspierające kadrę nauczycielską. Dodała także, że założenia nowej podstawy programowej są trudne do realizacji.

- Program jest zbyt obszerny i bardzo często trudno jest zorganizować życie szkoły w ten sposób, aby móc go w pełni zrealizować – zaznaczyła Grażyna Kurowska.

Sędzia Irena Kamińska ze Stowarzyszenia Sędziów „Themis” zauważyła jednak, że nie należy przykładać zbyt dużej wagi do szczegółów. Trzeba wypracować wśród uczniów szacunek do prawa oraz pokazać narzędzia z jakich mogą korzystać.

Spotkanie odbyło się w ramach prac Rady Ekspertów Programu Obywatel i Prawo. Program finansowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
 
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter