Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Demokracja i społeczeństwo obywatelskie

Dyskusja: Demokracja +/- Jakimi jesteśmy obywatelami?


Jak rozumiemy demokrację? Czy podchodzimy do jej zasad wybiórczo i akceptujemy tylko wtedy, gdy jest to nam na rękę? W jakim stopniu angażujemy się w sprawy państwa i lokalnych społeczności? Czy na nasz stosunek do demokracji miały wpływ przemiany, jakie nastąpiły w Polsce od 1989 roku? Co nas różni w tym względzie od Czechów, Słowaków i Węgrów?

O podejściu do demokracji i zaangażowaniu obywatelskim dyskutowaliśmy 17 października w Czeskim Centrum w Warszawie w gronie ekspertów, działaczy społecznych i publiczności.

Odpowiedzi na pytania, jakimi jesteśmy obywatelami i jakimi wartościami kierujemy się w życiu szukali: Iga Kazimierczyk (Fundacja Przestrzeń dla Edukacji), Agnieszka Wiśniewska (Krytyka Polityczna), Filip Pazderski (Instytut Spraw Publicznych) i Tomáš Bouška (Forum 2000, Czechy). Dyskusję poprowadziła Karolina Lewicka (TOK FM).Wprowadzeniem do dyskusji była prezentacja wyników badania sondażowego dotyczącego podejścia do demokracji i praktykowania aktywnego obywatelstwa, przeprowadzonego w czterech krajach wyszehradzkich w sierpniu 2017 roku.

Prezentacje i wybrane wyniki badań moża obejrzeć tu: Jakimi obywatelami są mieszkańcy Czech, Polski, Słowacji i Węgier?

 


Dyskusja została zorganizowana w ramach projektu „Citizenship Empowerment in V4 Countries” finansowanego przez International Visegrad Fund (www.visegradfund.org) prowadzonego przez konsorcjum organizacji w składzie STEM (Praga), Institute for Public Affairs (IVO, Bratysława), Instytut Spraw Publicznych (ISP, Warszawa) i Political Capital (Budapeszt).
Zapisz się do newslettera
Newsletter