Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Dwie orbity – o nadal równoległych światach posłów do Parlamentu Europejskiego i Bundestagu


Posłowie do Parlamentu Europejskiego i Bundestagu nadal poruszają się jak po dwóch równoległych orbitach, rzadko wchodząc w interakcję.


Specjalnie powołani do umożliwiania ich wzajemnego kontaktu współpracownicy są jakby satelitami, próbującymi połączyć te dwa światy – wynika z badań dr Agnieszki Łady, których wyniki właśnie opublikował niemiecki think tank DGAP.

Współpraca europosłów i deputowanych do Bundestagu napotyka wiele wyzwań. Aby ją usprawnić, stworzono mechanizmy komunikowania się pomiędzy Brukselą i Berlinem. Niektóre z nich są bardzo skuteczne, inne jeszcze nie działają. Wiele zależy bowiem od konkretnej osoby – posła i jego współpracowników. Zbliżające się wybory do Bundestagu (22.09.2013) i PE (maj 2014) mobilizują do refleksji, jak tę kooperację polepszyć.
Dr Agnieszka Łada, kierownik Programu Europejskiego ISP, badała kooperację na linii PE-Bundestag podczas swojego pobytu w niemieckim think tanku DGAP LINK www.dgap.org  w ramach stypendium DAAD. Wyniki analiz dostępne są w wydanym właśnie raporcie.

Tekst w języku niemieckim


Czytaj także więcej na temat zbliżających się wyborów do Bundestagu www.isp.org.pl/niemcy2013

Zapisz się do newslettera
Newsletter