Drugie spotkanie Europejskiego Obserwatorium Platform Cyfrowych
Dodał(a):

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Polityka Społeczna

Drugie spotkanie Europejskiego Obserwatorium Platform Cyfrowych


Rozwiązanie problemów pracowników platformowych jest jeszcze pilniejsze niż przed pandemią koronawirusa. O działaniach związków zawodowych w Europie dyskutowaliśmy podczas wideokonferencji w ramach Europejskiego Obserwatorium platform cyfrowych.


Członkowie Europejskiego Obserwatorium platform cyfrowych działającego przy Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych spotkali się tym razem podczas wideokonferencji w dniu 30 kwietnia 2020 w związku z tym, że planowane wcześniej spotkanie w Brukseli nie mogło się odbyć z powodu pandemii koronawirusa. Podczas spotkania zaprezentowano prototyp strony internetowej, która ma służyć mapowaniu inicjatyw skierowanych do pracowników platformowych. Zbieranie i aktualizacja tych inicjatyw będzie prowadzone w kolejnych miesiącach. Uruchomione zostaną także kolejne funkcjonalności: kalendarz wydarzeń związanych z ochroną pracowników platformowych, autonomiczna platforma komunikacyjna dla pracowników.

Podczas spotkania przedstawione zostały dwa dokumenty opracowane na przełomie marca i kwietnia 2020 przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych: 

 - National measures to protect non-standard workers including workers in the platform economy (link) 
-  Scandal paper on platforms abuses amidst the Covid-19 crisis (link)

Dyskutowane były także bieżące działania Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w obszarze kształtowania legislacji na poziomie UE, a także krajowych związków zawodowych. Istotnym działaniem w tym zakresie jest udział w konsultacjach dwóch inicjatywach Komisji Europejskiej: European strategy for data oraz white paper on artificial intelligence (link).

W spotkaniu wziął udział Dominik Owczarek, Dyrektor Programu Polityki Społecznej ISP w roli członka stowarzyszonego. 

Polecamy

NIEM - Krajowy Mechanizm Ewaluacji Integracji
Monitoring i poprawa integracji beneficjentów ochrony międzynarodowej. forintegration.eu

Przeskok do zgody

Seria podkastów poświęcona historii optymizmu, tj. aktywności Polek i Polaków, która doprowadziła do obalenia komunizmu w 1989 roku.
Zapisz się do newslettera
Newsletter