Ekspertka ISP ds. niemieckich, dr Agnieszka Łada, kierownik Programu Europejskiego ISP, została wybrana do Rady Nadzorczej Fundacji Krzyżowa, gremium wspierającego i nadzorującego prace tej organizacji.
Fundacja Krzyżowa ma siedzibę w Polsce na terenie byłej posiadłości rodziny Helmutha Jamesa von Moltke. W czasach nazizmu działała tam grupa opozycyjna „Krąg z Krzyżowej“. Jako sprzeciw wobec dyktatury i z narażeniem własnego życia, członkowie grupy planowali demokratyczne i pokojowe Niemcy, zintegrowane z Europą. Fundacja Krzyżowa nawiązuje do tradycji tego ruchu oporu, nonkonformizmu i odwagi cywilnej. W listopadzie 1989 roku, podczas pierwszej wizyty kanclerza Helmuta Kohla w demokratycznej Polsce, w Krzyżowej, odbyła się msza, na której kanclerz wraz z ówczesnym polskim premierem, Tadeuszem Mazowieckim, przekazali sobie znak pokoju, który stał się symbolem budowy polsko-niemieckiego pojednania po 1989 roku. Stąd Fundacja jest także miejscem spotkania Polaków i Niemców oraz innych Europejczyków, w którym wspólnie debatują na temat Europy, jej przeszłości i przyszłości.- Wybór do Rady Nadzorczej tak istotnej instytucji dla relacji polsko-niemieckich do duże wyróżnienie - skomentował wybór dr Łady do Rady Nadzorczej, prezes ISP, dr Jacek Kucharczyk. - Jestem przekonany, że analiza Agnieszki w tym obszarze będzie cenna dla dalszego rozwoju Fundacji Krzyżowa. Cieszymy się na bliższe, dzięki temu, kontakty z Fundacją - dodał.
Dr Agnieszka Łada od lat podejmuje w swojej pracy badawczej oraz zaangażowaniu społecznym tematykę polsko-niemiecką.
W ostatnich miesiącach opublikowała na ten temat m.in.: Barometr Polska-Niemcy 2015 /pl/publikacje/barometr-polska-niemcy-2015-polacy-o-polsko-niemieckim-partnerstwie-we-wspolnej-europie , Wspólna dekada, /pl/publikacje/wspolna-dekada Slogany czy konkrety 2014. Polsko-niemiecka współpraca na rzecz zwalczania przestępczości przygranicznej Polsko-niemiecka współpraca na rzecz zwalczania przestępczości przygranicznej, Poznać sąsiada /pl/publikacje/poznac-sasiada, Polityka wschodnia 2014. Pięć nieporozumień między Polakami a Niemcami /pl/publikacje/badanie-polacy-czesi-lotysze-i-bulgarzy-o-parlamencie-europejskim-pol-roku-przed-wyborami
Dr Łada jest członkiem Polsko-Niemieckiej Rady Młodzieży, Grupy Kopernika, Polsko-Niemieckiej Grupy Ekspertów Krąg Kwirytów przy Fundacji Konrada Adenauera oraz Rady Naukowej Instytutu Zachodniego.