Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Dr Agnieszka Łada wybrana do Rady Nadzorczej Fundacji Krzyżowa


Ekspertka ISP ds. niemieckich, dr Agnieszka Łada, kierownik Programu Europejskiego ISP, została wybrana do Rady Nadzorczej Fundacji Krzyżowa, gremium wspierającego i nadzorującego prace tej organizacji.

Fundacja Krzyżowa ma siedzibę w Polsce na terenie byłej posiadłości rodziny Helmutha Jamesa von Moltke. W czasach nazizmu działała tam grupa opozycyjna „Krąg z Krzyżowej“. Jako sprzeciw wobec dyktatury i z narażeniem własnego życia, członkowie grupy planowali demokratyczne i pokojowe Niemcy, zintegrowane z Europą. Fundacja Krzyżowa nawiązuje do tradycji tego ruchu oporu, nonkonformizmu i odwagi cywilnej. W listopadzie 1989 roku, podczas pierwszej wizyty kanclerza Helmuta Kohla w demokratycznej Polsce, w Krzyżowej, odbyła się msza, na której kanclerz wraz z ówczesnym polskim premierem, Tadeuszem Mazowieckim, przekazali sobie znak pokoju, który stał się symbolem budowy polsko-niemieckiego pojednania po 1989 roku.  Stąd Fundacja jest także miejscem spotkania Polaków i Niemców oraz innych Europejczyków, w którym wspólnie debatują na temat Europy, jej przeszłości i przyszłości.

- Wybór do Rady Nadzorczej tak istotnej instytucji dla relacji polsko-niemieckich do duże wyróżnienie - skomentował wybór dr Łady do Rady Nadzorczej, prezes ISP, dr Jacek Kucharczyk. - Jestem przekonany, że analiza Agnieszki w tym obszarze będzie cenna dla dalszego rozwoju Fundacji Krzyżowa. Cieszymy się na bliższe, dzięki temu, kontakty z Fundacją - dodał.

Dr Agnieszka Łada od lat podejmuje w swojej pracy badawczej oraz zaangażowaniu społecznym tematykę polsko-niemiecką.

W ostatnich miesiącach opublikowała na ten temat m.in.: Barometr Polska-Niemcy 2015 /pl/publikacje/barometr-polska-niemcy-2015-polacy-o-polsko-niemieckim-partnerstwie-we-wspolnej-europie , Wspólna dekada, /pl/publikacje/wspolna-dekada Slogany czy konkrety 2014. Polsko-niemiecka współpraca na rzecz zwalczania przestępczości przygranicznej Polsko-niemiecka współpraca na rzecz zwalczania przestępczości przygranicznej, Poznać sąsiada /pl/publikacje/poznac-sasiada, Polityka wschodnia 2014. Pięć nieporozumień między Polakami a Niemcami /pl/publikacje/badanie-polacy-czesi-lotysze-i-bulgarzy-o-parlamencie-europejskim-pol-roku-przed-wyborami

Dr Łada jest członkiem Polsko-Niemieckiej Rady Młodzieży, Grupy Kopernika, Polsko-Niemieckiej Grupy Ekspertów Krąg Kwirytów przy Fundacji Konrada Adenauera oraz Rady Naukowej Instytutu Zachodniego.
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter