Debata z Radą Dyrektorów National Democratic Institute w ISP
Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Demokracja i społeczeństwo obywatelskie

Debata z Radą Dyrektorów National Democratic Institute w ISP


W środę 14 czerwca mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć w naszym biurze członków Rady Dyrektorów oraz innych przedstawicieli National Democratic Institute (NDI), w tym przewodniczącego Rady senatora Toma Daschle, prezesa NDI Dereka Mitchella czy wiceprzewodniczącą Harriet C. Babbitt.


Spotkanie było dla członków Rady okazją do spotkania się z lokalnymi partnerami, przedstawicielami organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz aktywistami z Europy Środkowo-Wschodniej w celu przedyskutowania zagadnień dotyczących relacji transatlantyckich, zaangażowania w Europie Środkowo-Wschodniej oraz współpracy międzynarodowej.

Główną część spotkania stanowiła dyskusja panelowa, moderowana przez Jacka Kucharczyka, prezesa ISP, której tematem były główne wyzwania dla Europy Środkowo-Wschodniej po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Paneliści rozmawiali o europejskiej jedności i podziałach w obliczu wojny, agendzie europejskiej polityki zagranicznej oraz relacjach transatlantyckich z perspektywy Europy Środkowo-Wschodniej. Część dyskusji dotyczyła wyzwań dla demokracji w Europie Środkowej oraz wpływu wojny na politykę wewnętrzną w regionie.

W panelu udział wzięli dyskutanci z Czech, Węgier, Polski i Białorusi, w tym: Siergiej Komlach z EuroRadio, Wojciech Przybylski z Fundacji Res Publica, Sławomir Sierakowski z Krytyki Politycznej, Zsuzsanna Szelenyi z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego oraz Olga Richterova z Izby Deputowanych Republiki Czeskiej

NDI jest naszym partnerem od wielu lat i wspólnie pracujemy nad wzmocnieniem społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji demokratycznej. Obecnie jesteśmy zaangażowani w Central Europe Civic Engagement Project (CECEP). CECEP to pięcioletnia inicjatywa promująca zaangażowanie obywateli w procesy polityczne poprzez działania wspólnotowe w Europie Środkowej. Nasz Instytut jest jednym z koordynatorów projektu i wspiera wybrane koalicje obywatelskie z Polski w rozwoju ich potencjału i możliwości.
 

Zapisz się do newslettera
Newsletter