Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Debata na temat perspektyw gospodarki niskoemisyjnej w Polsce


Instytut Spraw Publicznych i Institute for Public Policy Research w Londynie zorganizowały 1 marca debatę ekspercką  na temat perspektyw gospodarki niskoemisyjnej w Polsce.

 
Uczestnikami spotkania byli: Ryszard Malarski z Banku Światowego, prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej, Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu, Leopold Herbert Gabryś z Krajowej Izby Gospodarczej, Agata Hinc z DemosEuropa, Tomasz Terlecki z Europejskiej Fundacji Klimatycznej, Wojciech Stępniewski z WWF Polska, Artur Gradziuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Angelika Gronowska z Ambasady Wielkiej Brytanii, dr Jacek Kucharczyk, Izabela Przybysz i Aleksander Fuksiewicz z ISP oraz David Nash z IPPR. Debatę poprowadził  dr Jacek Kucharczyk.
 
Podczas spotkania goście zastanawiali się, jakie wyzwania trzeba podjąć, aby Polska wypełniła zobowiązania dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla, wynikające z polityki UE. Wielokrotnie podkreślali jednak, że debata dotycząca stworzenia gospodarki niskoemisyjnej w Polsce nie może być oparta jedynie o analizę kosztów tego procesu. Korzyści bowiem dla środowiska i człowieka mogą być bardzo duże. Największe kontrowersje podczas dyskusji wywołał projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, nad którym pracuje obecnie Ministerstwo Gospodarki.
 
Debata była jedną z serii podobnych dyskusji organizowanych przez IPPR w całej Europie. Dotychczas zorganizowano spotkania w Paryżu, Berlinie i Madrycie.
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter