Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Czy naprawdę obcy? - zapraszamy na film pt. Obca i debatę o kulturowej tożsamości Europy


Jeden z najbardziej docenianych niemieckich filmów zeszłego roku, laureat Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX 2010, niemiecki kandydat do Oskara będzie pokazywany 6 maja w warszawskim Kinie Kultura. Bezpłatny pokaz filmu Obca (Die Fremde) w reżyserii Feo Aladagi organizuje Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i Instytut Spraw Publicznych.


Jak dotąd ten wstrząsający film, poruszający temat „zabójstw honorowych” był w Polsce pokazywany tylko raz - podczas ostatniego Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Po projekcji chcemy wspólnie z widzami zastanowić się, czym dziś jest europejska tożsamość. Czy w tym wielokulturowym tyglu, jakim jest Europa, gdzie przecinają się drogi i historie ludzi o różnych korzeniach i wartościach, możliwe jest zbudowanie wspólnej płaszczyzny porozumienia.

W debacie zgodzili się uczestniczyć: Róża Thun (eurodeputowana PO), prof. Monika Płatek (karnistka z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego), Maciej Nowicki (z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka) i dr Agnieszka Gutkowska (także z WPiA UW). Rolę moderatora obejmie Adam Leszczyński z Gazety Wyborczej.

„Obca”opowiada historię Turczynki Umay, która nie wytrzymując upokorzeń ze strony męża, katowania i znęcania psychicznego, decyduje się wraz z pięcioletnim synkiem Cemem uciec ze Stambułu, by szukać schronienia u rodziny w Berlinie. Gdy rozchodzi się wieść o jej buntowniczym posunięciu, nadszarpnięte zostaje dobre imię rodziny - zaręczyny siostry zostają zerwane, a przyszłość małego Cema staje pod znakiem zapytania.

„Należysz do męża” – słyszała od swojego ojca bohaterka filmu. „Ręce, które Cię biją, to także dłonie, które Cię koją.” Czy z tej sytuacji jest wyjście?

Odbierając nagrodę przyznaną przez Parlament Europejski w listopadzie 2010, Feo Aladag powiedziała, że film porusza temat nietolerancji, "ponieważ żyjemy w wielokulturowym społeczeństwie, które musi szukać nowych dróg, by poradzić sobie z narastającymi rozbieżnościami".

O filmie pisali:

New York Times
“Obca“, debiut Feo Aladag, to smutny, chwilami porywający, choć czasami schematyczny dramat o kobiecie próbującej uwolnić się spod psychicznej i fizycznej przemocy w okrutnym patriarchalnym systemie. Przemoc w filmie jest obecna od pierwszego ujęcia, w którym widzimy młodego chłopaka mierzącego rewolwerem do kobiety idącej ze swoim dzieckiem. Wszystko, co poprzedza ten moment wyznacza ścieżkę brutalności, zniewolenia i dławionej indywidualności, na której pojawia się jedynie kilka przebłysków czułości i łaski.

Film Journal International:
“Obca” to film przykuwający uwagę i zręcznie wyreżyserowany, wyróżniający się stworzonymi przez Aladagę postaciami. Umay posiada niezwykłą mieszankę cech,  jak bohater klasycznej greckiej tragedii, która wabi współczesnego widza.

Washington Post:
Styl Aladagi jest oszczędny, czasami pozbawiony dialogów. Ucieczka Umway z Turcji jest pokazana prawie bez użycia słów; także podczas podróży jej ojca do ojczyzny nie pada żadne słowo. Będący jednocześnie europejskim filmem artystycznym, jak i politycznym melodramatem,  nie należy do tych obrazów, w których ludzie tłumaczą, co czują. Jednak kiedy już się otworzą, ich słowa parzą.

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu prosimy o rezerwację bezpłatnych wejściówek w kasie Kina Kultura, tel. 22 826 33 35, e-mail: kinokultura@sfp.org.pl

Po spotkaniu zapraszamy na poczęstunek.

Portal Filmweb jest patronem medialnym wydarzenia.
 
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter