Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Czwarte posiedzenie zespołu ekspertów do spraw alimentów


W biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się niedawno czwarte posiedzenie zespołu ekspertów do spraw alimentów, w którym wzięła udział nasza analityczka Agata Chełstowska.

Chełstowska przedstawiła raport o egzekucji alimentów w państwach Europy Zachodniej pt. „Sprawy alimentacyjne – wybrane praktyki”, który niedługo ukaże się nakładem Instytutu Spraw Publicznych.

Z zebranych danych wynika m.in., że w zależności od kraju, alimenty są płacone bezpośrednio przez dłużnika (przelew, komornik), albo całość rozliczeń odbywa się za pośrednictwem instytucji publicznej.

Zalety świadczenia alimentacyjnego od państwa – służy zwalczaniu ubóstwa. Tam, gdzie nie ma progu, od którego uzależnione jest wypłacenie alimentów z funduszu alimentacyjnego, unikamy logiki pomocy społecznej.

W krajach skandynawskich obowiązuje zasada, że należy zapewnić pewne minimum dziecku, jeśli nie możemy ściągnąć alimentów – wówczas państwo pomaga.

Nie we wszystkich krajach niepłacenie alimentów jest przestępstwem. Nie jest m.in. w krajach skandynawskich i w Portugalii.

Całą relację ze spotkania można przeczytać na stronie biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zapisz się do newslettera
Newsletter