Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Co to był za rok! NGO znalazły się na rozstajach


Czy rok 2016 był sprzyjający dla środowiska pozarządowego czy wręcz przeciwnie? - Jeśli doświadczenia ostatnich miesięcy były nam potrzebne do zrozumienia sytuacji, w której jesteśmy, to trzeba mieć nadzieję, że nie stanie się to kosztem działalności szeregu doświadczonych organizacji, które utracą możliwość funkcjonowania - pisze Filip Pazderski w dysusji na portalu ngo.pl o najważniejszych wydarzeniach mijającego roku dla organizacji pozarządowych.

"Ubiegły rok był dla organizacji pozarządowych w naszym kraju szczególny – dostarczył zainteresowanych ich rozwojem ludziom skrajnych wrażeń. Z jednej strony, mogliśmy obserwować wejście w życie paru ważnych zmian systemowych, posiadających duży potencjał wsparcia działalności społecznej obywateli. Z drugiej jednak, kilka mechanizmów, które dotychczas wydawały się dobrze zabezpieczać niezależność funkcjonowania sektora pozarządowego, okazało się niedostateczna w zmienionych warunkach politycznych. Nadwyrężeniu uległ również wizerunek sektora – w stopniu, którego jeszcze nie znamy.

Niestety druga grupa wymienionych wydarzeń zmniejsza doniosłość oddziaływania tej pierwszej. Ale wywołała lub wzmogła też ona pewne trendy, które mogą wspomóc aktywność pozarządową w przyszłości".

Cały tekst możecie przeczytać na portalu NGO.pl
Zapisz się do newslettera
Newsletter