Chatbot, mentoring, dyrektywa – podsumowanie projektu EWC Mentor
Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się
Polityka Społeczna

Chatbot, mentoring, dyrektywa – podsumowanie projektu EWC Mentor


W dniach 21-22 maja odbyła się w Maladze konferencja końcowa w projekcie "EWC Mentor. Efektywna współpraca mentorów europejskich rad zakładowych w zakresie nawiązywania kontaktów i wzmacniania współpracy szkoleniowej".


Uczestniczyli w niej przedstawiciele Instytutu Spraw Publicznych: dyrektor Programu Polityki Społecznej Dominik Owczarek i analityk Maciej Pańków. Obradom przewodniczył wiceprzewodniczący Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników pan Grzegorz Bor, a wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele związków zawodowych z Hiszpanii, Litwy, Polski, Portugalii i Ukrainy oraz reprezentantki organizacji pracodawców: pani prof. Grażyna Spytek-Bandurska z Federacji Przedsiębiorców Polskich i pani Hilde Thys z europejskiej federacji Ceemet European Tech & Industry Employers.

Konferencja stanowiła sposobność do omówienia osiągnięć projektu, w tym zwłaszcza przeprowadzonych w czterech krajach sesji mentoringowych, w trakcie których doświadczeni eksperci i praktycy europejskich rad zakładowych dzielili się swoją wiedzą z mniej zaawansowanymi przedstawicielami pracowników, zainteresowanymi problematyką funkcjonowania tych ciał ponadnarodowego dialogu społecznego. Drugim istotnym produktem projektu o znacznym stopniu innowacyjności jest chatbot oparty na generatywnej sztucznej inteligencji, do którego zaimportowano wsad merytoryczny opracowany specjalnie przez analityków Instytutu Spraw Publicznych, przy współpracy z uznanym ekspertem specjalizującym się w problematyce ERZ Romualdem Jagodzińskim. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z założeniami obu produktów projektu i udzielili informacji zwrotnej, dyskutując między innymi nad możliwymi ich ulepszeniami.

Konferencja stanowiła również sposobność do omówienia postępów z pracami europejskich partnerów społecznych nad przekształceniem dyrektywy 2009/38/WE w sprawie europejskich rad zakładowych, które w ostatnim czasie nabrały tempa, co wiązało się z oczekiwaniem, że wkrótce światło dzienne ujrzy ostateczny tekst nowelizacji tego aktu prawnego. Traf chciał, że w dniu rozpoczęcia konferencji uczestnicy dowiedzieli się z mediów społecznościowych, iż faktycznie doszło do porozumienia europejskich partnerów społecznych w tej sprawie. Niestety, nie są jeszcze znane szczegóły uzgodnień. Nie przeszkodziło to w ożywionej dyskusji nad pożądanym kształtem nowej dyrektywy, a także nad kierunkiem polityk gospodarczych Unii Europejskiej. W jej trakcie ujawniły się znaczące różnice zdań pomiędzy stanowiskiem związkowców i przedstawicielek pracodawców (a także odmienne spojrzenie na pewne kwestie wynikające z położenia geograficznego), aczkolwiek rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia dla odrębności perspektyw. Stanowiło to istotną wartość dodaną konferencji: uczestnicy byli zgodni, że potrzebne są tego rodzaju spotkania w gronie partnerów społecznych, sprzyjające poznaniu stanowiska strony przeciwnej i rzetelnej dyskusji. 
Zapisz się do newslettera
Newsletter