Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Aż 41 dotychczasowych posłów do Parlamentu Europejskiego na listach wyborczych


Większość z obecnych polskich posłów do Parlamentu Europejskiego kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wynika z opracowanego przez Instytut Spraw Publicznych zestawienia posłów do PE kadencji 2009-2014. Nie wszyscy startujący obecni europosłowie mają jednak szansę na reelekcję.

W ostatnich dniach minął termin zgłaszania list komitetów wyborczych. Wiadomo już, którzy z obecnych europosłów będą ubiegać się o reelekcję. Jak pokazują analizy dokonane przez ISP, dziesięciu z obecnej grupy 51 polskich europarlamentarzystów nie znalazło się na listach wyborczych żadnego z komitetów. W sumie z ramienia Platformy Obywatelskiej startuje 16 z 25 obecnych posłów do PE, zaś Prawo i Sprawiedliwość wystawiło 6 z 7 obecnych eurodeputowanych na swoich listach wyborczych. Z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej o reelekcję ubiega się wszystkich sześciu aktualnych europosłów. Z list Polski Razem Jarosława Gowina, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry kandyduje po czterech dotychczasowych posłów do PE – a więc wszyscy aktualni deputowani. W ramach koalicji Europa Plus Twój Ruch startuje natomiast jedna osoba, która obecnie zasiada w PE.

Komitety wyborcze nie zawsze doceniają jednak doświadczenie obecnych europosłów. Chociaż większość z ubiegających się o reelekcję polityków znalazła się na tzw. „miejscach biorących”, niektórzy mogą mieć problem z reelekcją.

Więcej tutaj.

Zapisz się do newslettera
Newsletter