Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Analiza ISP dla Grupy Zagranica


Jak powinna działać polska Fundacja Solidarności Międzynarodowej? Prezentujemy trzy interesujące modele: amerykański, duński i czeski, wraz z wnioskami dla polskiej pomocy rozwojowej. Publikacja przygotowana dla Grupy Zagranica, stowarzyszenia polskich organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą krajom rozwijającym się. 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych reaktywowało Polską Fundację Międzynarodowej Współpracy na Rzecz Rozwoju „Wiedzieć Jak” (Fundację Solidarności Międzynarodowej) – bo tak brzmi jej pełna nazwa – w 2011 r. Choć prace fundacji ruszyły już pełną parą, ciągle trwa dyskusja o jej przyszłej roli w systemie polskiej pomocy rozwojowej.
„Stoimy przed dylematem, czy Fundacja ma przejąć wdrażanie wszelkich działań z zakresu współpracy rozwojowej, czy stać się jedynie agendą wyspecjalizowaną w działaniach demokratyzacyjnych” deklaruje we wstępie do analizy Grupa Zagranica. „Nie udzielając jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, chcemy ukazać trzy interesujące w naszym odczuciu przykłady zarządzania współpracą rozwojową i jej wdrażania: model amerykański, ponieważ polska Fundacja do pewnego stopnia wzorowana jest na amerykańskim National Endowment for Democracy, model duński ze względu na przejrzysty i partycypacyjny sposób zarządzania współpracą rozwojową, oraz model zastosowany u jednego z nowych donatorów – w Republice Czeskiej”.
Który z tych przykładów byłby odpowiedni dla Polski? „Czechy stanowią przykład godny rozważenia przez Polskę przynajmniej z dwóch powodów” – twierdzi autor, ekspert ISP Piotr Kaźmierkiewicz. „Po pierwsze, w 2011 roku Czechy przekazały w postaci oficjalnej pomocy rozwojowej prawie dwukrotnie więcej środków niż Polska (w stosunku do PKB). Po drugie, kraj ten wypracował wcześniej niż my podstawy prawne i instytucjonalne kompleksowego systemu współpracy rozwojowej. Na szczególną uwagę zasługuje również przejrzystość procesu planowania i oceny polityki oraz fakt, że Czechom udało się wypracować standardową metodologię identyfikacji, wdrażania i ewaluacji projektów”.
Całość wniosków z doświadczeń trzech omawianych krajów:
Współpraca rozwojowa i wspieranie demokracji: przykłady rozwiązań instytucjonalnych (autor Piotr Kaźmierkiewicz)
Zapisz się do newslettera
Newsletter