Parlament Europejski a polityka spójności UE
Celem konferencji było ukazanie roli Parlamentu Europejskiego w kształtowaniu europejskiej polityki spójności oraz włączenie się w debatę o jej przyszłości. Podstawę do dialogu stanowiły dotychczasowe doświadczenia związane z wykorzystywaniem instrumentów polityki spójności. Konferencję podzielono na dwa panele dyskusyjne, które poprzedziło wystąpienie wprowadzające posła do PE Jana Olbrychta, Wiceprzewodniczącego Komisji Rozwoju Regionalnego.
W pierwszym panelu dyskusyjnym Czego nauczyliśmy się dotychczas o polityce spójności? Pierwsze doświadczenia we wdrażaniu polityki spójności w Polsce głos zabrali:
• Genowefa Grabowska, Posłanka do PE (PES);
• Miroslav Mikolášik, Poseł do PE ze Słowacji, Członek Komisji Rozwoju Regionalnego;
• Wojciech Roszkowski, Poseł do PE, Członek Komisji Rozwoju Regionalnego;
• Piotr Żuber, Dyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego
W drugim panelu dyskusyjnym Co należy zmienić w polityce spójności na przyszłość? Propozycje wobec nowej polityki spójności po 2013 roku uczestniczyli:
• Janusz Moszyński, Marszałek Województwa Śląskiego;
• Florian Kuźnik, Rektor Akademii Ekonomicznej w Katowicach;
• Luk Palmen, Menedżer projektów regionalnych;
• oraz Tomasz G. Grosse ekspert z Instytutu Spraw Publicznych.
Dyskusję poprowadził Dariusz Rosiak związany z dziennikiem Rzeczpospolita oraz Radiową Trójką.
Konferencja Parlament Europejski a polityka spójności Unii Europejskiej stała się forum dyskusji, w którym oprócz deputowanych do Parlamentu Europejskiego, głos zabrali wybitni eksperci. W przeciwieństwie do podobnych wydarzeń, debata nie ograniczyła się do problemu dotychczasowych doświadczeń w dziedzinie wykorzystania unijnych funduszy, lecz przede wszystkim dotyczyła przyszłości europejskiej polityki spójności. Spotkanie prelegentów reprezentujących różne środowiska i opcje polityczne, doprowadziło do ożywionej i merytorycznej dyskusji, która cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności.
![]() |
Zaproszenie na konferencję |
![]() |
Program konferencji |

Elżbieta Kaca, Agnieszka Łada
(Rok publikacji: 2011)

Agnieszka Łada
(Rok publikacji: 2011)

Elżbieta Kaca, Jacek Kucharczyk, Agnieszka Łada
(Rok publikacji: 2011)

Agnieszka Łada
(Rok publikacji: 2011)

Aleksander Fuksiewicz
(Rok publikacji: 2011)







