Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Instytut Spraw Publicznych na Forum Społeczeństwa Obywatelskiego


Już po raz trzeci ISP aktywnie uczestniczył w Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego. Zdaniem Jacka Kucharczyka, Prezesa Instytutu, obecnie, kiedy na płaszczyźnie rządowej nie wszystko się układa, spotkania i wspólne deklaracje przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego nabierają szczególnego znaczenia.

Instytut Spraw Publicznych już na etapie powstawania Forum angażował się w jego prace, przygotowując, między innymi, rekomendacje na temat jego funkcjonowania. Tematykę tą kontynuowaliśmy w badaniach, przeprowadzonych w 2011 roku. Uczestników Forum pytaliśmy o pożądane kierunki jego rozwoju. Podczas zakończonego właśnie trzeciego Forum, które odbyło się w Poznaniu, przedstawiciele ISP uczestniczyli w pracach grupy strategicznej, opracowującej wytyczne przyszłego jego funkcjonowania.

„Forum to jednak nie tylko coroczne spotkania, to także praca w ciągu roku z partnerami. W Instytucie realizujemy co roku kilka projektów z organizacjami ze Wschodu. W ostatnich miesiącach wspieraliśmy także inicjatywę uhonorowania wyróżniających się dziennikarzy z krajów Partnerstwa specjalną nagrodą”, tłumaczy Agnieszka Łada, Kierownik Programu Europejskiego ISP. Laureatom konkursu nagrodę wręczono w obecności Ministra Radosława Sikorskiego drugiego dnia Forum. Przedstawiciele ISP tego samego dnia spotkali się ze wszystkimi wyróżnionymi dziennikarzami.

Także drugiego dnia Forum, wspólnie z Fundacją Heinricha Boella z Warszawy, zorganizowaliśmy debatę: Eastern Partnership after the Polish Presidency - which way forward?  Eksperci z Niemiec, Ukrainy, Gruzji i Finlandii oceniali podczas niej, jak wspierać kraje Partnerstwa Wschodniego oraz jakie najważniejsze wyzwania przed nimi obecnie stoją.

Pierwszego i trzeciego dnia Forum ISP zorganizowało także wydarzenia poświęcone wolontariatowi w krajach Partnerstwa Wschodniego. Wspólnie z partnerami ze Wschodu i UE zastanawialiśmy się, jak można wykorzystać wolontariat do promowania i wzmacniania kontaktów międzyludzkich pomiędzy obydwoma regionami. Utworzenie osobnej grupy w ramach Forum, która zajmie się znaczeniem wolontariatu, było rekomendacją ISP przedstawioną w ekspertyzie napisanej na zlecenie MSZ.

Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego zgromadziło w Poznaniu pod koniec listopada około 300 przedstawicieli organizacji pozarządowych z krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego.


Więcej na temat rekomendacji ISP o kierunku rozwoju Forum:
Eastern Partnership Civil Society Forum & how to improve it
Elżbieta Kaca, Jacek Kucharczyk, Agnieszka Łada

Więcej na temat społeczeństwa obywatelskiego w Partnerstwie Wschodnim:
Towards a stronger role for civil society in the Eastern Partnership
Agnieszka Łada

Więcej o polskim i niemieckim podejściu do Partnerstwa Wschodniego czytaj w:
Razem czy osobno? Partnerstwo Wschodnie w polityce Polski i Niemiec
Elżbieta Kaca, Agnieszka Łada



 

Zapisz się do newslettera
Newsletter