Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Polskie i niemieckie spojrzenia na politykę bezpieczeństwa – seminarium z udziałem wiceministra z MON i Ambasadora Niemiec


W przeddzień spotkania ministrów obrony narodowej państw członkowskich NATO, z inicjatywy Instytutu Spraw Publicznych oraz Fundacji Konrada Adenauera w Warszawie odbyło się seminarium eksperckie „Bezpieczeństwo w Europie – polskie i niemieckie odpowiedzi”.
Punktem wyjścia do dyskusji stał się raport autorstwa dr Agnieszki Łady (ISP) pt. „Polskie i niemieckie interpretacje wyzwań w polityce bezpieczeństwa”. Stanowiska Polski i Niemiec w tej dziedzinie przedstawili Podsekretarz Stanu w MON RP Tomasz Szatkowski oraz Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikiel. Wśród panelistów znaleźli się również niezależni eksperci ds. bezpieczeństwa – Michał Baranowski (German Marshall Fund) oraz dr Ronja Kempin (Stiftung Wissenschaft und Politik).
Pomysł organizacji seminarium zrodził się z poczucia potrzeby pogłębionej dyskusji nad możliwościami polsko-niemieckiej współpracy w sferze bezpieczeństwa i obronności. Polska i Niemcy są bezpośrednimi sąsiadami oraz sojusznikami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mimo to, w kontekście polityki bezpieczeństwa, w przekazie medialnym częściej można usłyszeć o tym, co nas dzieli, niż o tym, co nas łączy. Różnice w polskim i niemieckim postrzeganiu środowiska bezpieczeństwa oczywiście istnieją. Mimo to koniecznym jest dziś – w przededniu strategicznie ważnego szczytu NATO w Warszawie – szukanie porozumienia i praca nad pogłębieniem dotychczasowej współpracy. Tego typu myślenie znalazło odzwierciedlenie w wypowiedziach zaproszonych panelistów.
Minister Szatkowski wyraźnie zaznaczył, że obecna sytuacja na wschodniej flance NATO potwierdza, iż mamy do czynienia z zasadniczą zmianą środowiska bezpieczeństwa, co wymaga proaktywnego podejścia – tak od Polski, jak i od całego Sojuszu. W obecnych uwarunkowaniach konieczną, z polskiego punktu widzenia, decyzją jest stała, wysunięta obecność sił wojskowych NATO, która nie może być postrzegana w kategoriach działań prowokacyjnych. Minister Szatkowski podkreślił jednocześnie, że Warszawa pozostaje otwarta na możliwość dialogu z Rosją oraz nie ignoruje zagrożeń płynących dla Sojuszu z innych kierunków. Wskazał też, iż Niemcy są ważnym sojusznikiem Polski i istnieje potencjał dalszej intensyfikacji współpracy, w tym w obszarze przemysłu zbrojeniowego.
Ambasador Rolf Nikel podkreślił, iż obecnie Europa zmaga się z wieloma różnymi kryzysami, wśród których znajduje się także kryzys bezpieczeństwa związany z rosyjską agresją na Ukrainę. Fakt ten sprawia, iż nie można skupiać się jedynie na jednym z nich. Ambasador zaznaczył, że Niemcy są dziś gotowe wziąć większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo na kontynencie. Oczekują przy tym, by lipcowy szczyt NATO był szczytem jedności, co da wyraźny sygnał gotowości Sojuszu do działania, które powinno zawierać się zarówno w odstraszaniu, jak i w dialogu. Niemcy postrzegają bezpieczeństwo Polski również jako własne i pragną utrzymania fundamentu, jakim w strategii NATO jest obrona zbiorowa. Na zakończenie ambasador Rolf Nikel podkreślił znaczenie partnerstwa polsko-niemieckiego oraz potencjał współpracy bilateralnej w obszarze przemysłu zbrojeniowego.
W podobnym do przedmówców tonie wypowiadali się także zaproszeni niezależni eksperci. Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund, dokonując niejako syntezy polskiej i niemieckiej percepcji nadchodzącego szczytu NATO stwierdził, iż powinien on być szczytem jedności, choć także ambicji. Wskazał również, że podział między oboma państwami przebiega na linii oceny reakcji Moskwy na ewentualne wzmacnianie wschodniej flanki. Dr Ronja Kempin zauważyła, że w Europie często popełniamy błąd uważając, że zaangażowanie na Południu musi oznaczać mniejsze zainteresowanie Wschodem.
Podsumowując spotkanie, moderująca je dr Agnieszka Łada z ISP podkreśliła, że dowiodło ono, że istnieje potencjał do dalszego zbliżania stanowisk Polski i Niemiec w polityce bezpieczeństwa i obronności. Debata wykazała, że oba państwa łączy świadomość obecnych zagrożeń i kryzysów. Choć w Berlinie i w Warszawie różnie rozkładamy akcenty w poszczególnych kwestiach, to zbliża nas poczucie konieczności podjęcia działań dla zwiększenia wspólnego bezpieczeństwa.

Opr. Mateusz Kubiak

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją: A. Łada, Polskie i niemieckie interpretacje wyzwań w polityce bezpieczeństwa
 
Odsłuchaj nagranie z seminarium

Przemówienie Ambasadora Rolfa Nikela [pl] [de]

Zdjęcia z seminarium :

Bezpieczenstwo PL_DE

Relacje z seminarium:

portal Polska-zbrojna.pl
depesza PAP                                                                                                      
blog na portalu Decydent
Maerkische Oderzeitung (w języku niemieckim)
Zapisz się do newslettera
Newsletter