Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Sąsiad lub sąsiadka potrzebni od zaraz… - rusza pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu `Potrzebni sąsiedzi`


Rusza pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu „Potrzebni sąsiedzi” organizowanego wspólnie przez Instytut Spraw Publicznych i Pocztę Polską S.A.
 

Bywają wścibscy, zawistni, kłótliwi. Najczęściej jednak są życzliwi, uczynni i troskliwi. Sąsiedzi, na których można polegać, mieszkają obok każdego z nas. Instytut Spraw Publicznych i Poczta Polska S.A. postanowili wyróżnić w konkursie „Potrzebni sąsiedzi” tych najbardziej bezinteresownych. Patronat honorowy nad konkursem objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

 
- Samotni, niesamodzielni, niekiedy pozbawieni wsparcia ze strony najbliższych  – starość nie jest łaskawa dla Polaków. Na kogo więc mogą liczyć w razie potrzeby? Na sąsiadów! – podpowiada Paulina Sobiesiak-Penszko z Instytutu Spraw Publicznych, inicjatorka ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz włączania sąsiadów w opiekę nad osobami starszymi.  I dodaje, że polscy seniorzy coraz częściej cierpią z powodu zmian, jakie zachodzą w naszym społeczeństwie:  większej mobilności Polaków, którzy wyjeżdżają za pracą do innych miejscowości lub za granicę, coraz większej aktywności zawodowej kobiet, które nie są w stanie pogodzić pracy z opieką nad najbliższymi.


Ideą konkursu „Potrzebni sąsiedzi” jest więc zwrócenie uwagi na wagę relacji sąsiedzkich, a także na rolę osób z najbliższego otoczenia we wspieraniu i udzielaniu pomocy osobom starszym, niesamodzielnym, chorym lub niepełnosprawnym.
 
Do konkursu można zgłaszać osoby, które angażują się w pomoc sąsiedzką na rzecz seniorów mieszkających na tym samym osiedlu, w tym samym domu bądź w tej samej miejscowości. 
 
- Jest to inicjatywa, w której chcemy opowiedzieć o wyjątkowych ludziach, którzy nie są obojętni na potrzeby swoich starszych współmieszkańców i mogą pochwalić się konkretnymi działaniami na rzecz innych – dodaje Aleksandra Murawska, współorganizatorka konkursu.
 
- Często nie doceniamy więzi sąsiedzkich. Zabiegani, zapracowani, odgrodzeni płotami i antywłamaniowymi drzwiami nie utrzymujemy relacji z naszymi sąsiadami, ograniczając kontakty  do zdawkowego „dzień dobry” – mówi Paweł Włoch, członek zarządu Poczty Polskiej, z zamiłowania społecznik. – Nie dostrzegamy, że po drugiej stronie ulicy, w tej samej kamienicy, a nawet tuż za ścianą, mieszka osoba, która potrzebuje naszej uwagi, troski, nierzadko konkretnego wsparcia.
 
Z drugiej strony, na polskich osiedlach, w miastach i wsiach, funkcjonuje wiele świetnie zintegrowanych społeczności, których członkowie darzą się zaufaniem.  Dzięki konkursowi chcemy dotrzeć do takich ludzi.
 
- Sąsiedzka pomoc może mieć bardzo różny charakter. To mogą być drobne rzeczy, takie jak robienie zakupów czy pomoc w załatwianiu spraw urzędowych oraz te, wymagające większego zaangażowania, jak pomoc w sprzątaniu czy wspólne wyjście do kina. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb seniora – mówi Sobiesiak-Penszko i cytuje osobę, z którą przeprowadzała niedawno wywiad na temat sąsiedzkiej samopomocy: - Muszę jej napalić w piecu, podać leki, gotuję jej kaszkę, przygotuję obiad, posprzątam, wszystkie leki wykupię z apteki - wie Pani wszystko tak, jak w domu…
 
Wyboru zwycięzców dokona kapituła konkursu złożona z dziennikarzy i dziennikarek, działaczy i działaczek społecznych, ekspertów i ekspertek zaangażowanych w budowanie porozumienia międzypokoleniowego w Polsce.
 

W gronie jury znaleźli się:

 
Paulina Braun– autorka akcji, instalacji i działań z dziedziny community art. Absolwentka Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie. Animatorka wielu akcji na rzecz budowania więzi międzypokoleniowych takich jak np. Dancing Wielopokoleniowy.
 
Konrad Kruczkowski – autor wielokrotnie nagradzanego bloga „Halo Ziemia”, obecnie realizujący projekt Halo.Człowiek, cykl sześciu długich rozmów o wartościach
 
Krystyna Męcik- pedagog, inicjatorka, założycielka oraz prezeska Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. Pomysłodawczyni Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej UTW i Organizacji Senioralnych „ TRZECI WIEK NA START”, członkini zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Rady ds. Polityki Senioralnej przy ministerstwie pracy i polityki społecznej.  
 
Aleksandra Pezda- dziennikarka, publicystka, specjalizuje się w dziedzinie edukacji. Autorka książki „Koniec Epoki Kredy. Internet dla nauczycieli i rodziców” – przewodnika po internecie. Kilkanaście lat publikowała w Gazecie Wyborczej. Jurorka kilku edycji konkursu „Seniorzy w akcji” oraz Konkursu Prasy Lokalnej. Prowadzi w radiu TOK FM wtorkowe wieczory, a w nich audycje „Gra w klasy” oraz „Jestem z miasta”. 
 
Paulina Sobiesiak-Penszko– socjolożka związana z Instytutem Spraw Publicznych, kierowniczka Programu Społeczeństwa i Demokracji w ISP, badaczka sytuacji ludzi starszych w Polsce. Autorka i współautorka publikacji i ekspertyz poświęconych seniorom. Jurorka m.in. w konkursie „Seniorzy XXI wieku” Forum 50+ oraz „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
 
Michał Szczerba - poseł na Sejm RP poprzedniej i obecnej kadencji. Przewodniczący Komisji Polityki Senioralnej w Sejmie poprzedniej kadencji. Pracował też w Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
 
Wirginia Szmyt (DJ Wika) - najstarsza didżejka w Polsce. Gra na imprezach dla seniorów i dyskotekach wielopokoleniowych. Z wykształcenia pedagożka specjalna. Całe życie zawodowe pracowała z trudną młodzieżą. Po przejściu na emeryturę aktywnie włączyła się w działalność na rzecz seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  
 
Beata Tokarz- Kamińska- członkini zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”, socjolożka, autorka programów społecznych i publikacji dotyczących aktywizacji osób starszych, współpracy międzypokoleniowej i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek. Od 2008 r. koordynuje w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę” ogólnopolski program dotacyjny „Seniorzy w akcji”.
 
Paweł Włoch –członek zarządu Poczty Polskiej S.A., z zamiłowania społecznik. Jeden z założycieli  korporacyjnej Fundacji Poczty Polskiej S.A. "Pocztowy dar" i Przewodniczący Rady Fundacji. Wieloletni Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Zakopanem.", Zasłużony Honorowy Krwiodawca, sponsor wielu konkursów plastycznych w Zakopiańskiej Zespole Szkół Plastycznych jak również międzynarodowego trienale przy tej szkole. Wieloletni organizator bezpłatnych kolonii letnich dla Zakopiańskich dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych.
 
Konkurs, organizowany przez Instytut Spraw Publicznych i Pocztę Polską S.A. przy wsparciu Rzecznika Praw Obywatelskich, Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz radia TOK FM jest częścią realizowanego przez ISP przedsięwzięcia finansowanego ze środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, w którym przyglądamy się więziom sąsiedzkim, prowadzimy badania, konsultacje z seniorami, politykami i pracownikami pomocy społecznej. Wypracowujemy też standardy dotyczące organizacji i świadczenia sąsiedzkich usług opiekuńczych, które pomogą gminom organizować na swoim terenie tego typu usługi.
 
Konkurs potrwa do 6 grudnia. Wręczenie nagród nastąpi podczas finałowej konferencji, która odbędzie się w połowie grudnia w Warszawie.



 
Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie: www.potrzebnisasiedzi.pl



 
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/969276493115997/



 
#potrzebnisasiedzi
 
Zapisz się do newslettera
Newsletter