Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Eksperci z Polski i Niemiec o polityce wschodniej


Analiza Grupy Kopernika: Wbrew często powtarzanym głosom, że latem 2014 Polska i Niemcy miały różne polityki wobec Rosji i Ukrainy, oba kraje działały w oparciu o wspólne zasady, razem przyczyniając się do spójnej polityki UE wobec Rosji i Ukrainy.

Obecna sytuacja na Ukrainie oraz działania, jakie UE, Polska i Niemcy powinny podejmować wobec niej, są jednym z istotniejszych tematów obecnych kontaktów na linii Warszawa-Berlin. Narosło wokół tego wiele niedopowiedzeń. Polsko-Niemiecka Grupa Kopernika, gromadząca ekspertów z obu krajów o lat zajmujących się relacjami polsko-niemieckimi, sformułowała analizę, w której ustosunkowała się do aktualnych pytań i wyzwań w tej dziedzinie. Dr Agnieszka Łada, kierownik Programu Europejskiego ISP, jako członek Grupy, jest jednym z autorów tekstu.

Eksperci wypowiedzieli się przeciwko inicjatywom złagodzenia sankcji, czy wręcz ich zniesienia, dopóki nie zostaną usunięte ich przyczyny: rosyjska okupacja i aneksja Krymu, agresywne działania wobec wschodniej Ukrainy i destabilizacja państwa ukraińskiego. 

Za błędne uważają także powtarzane twierdzenie, że na Ukrainie nie ma utrwalonego narodu i że do dziś Ukraina nie jest prawdziwym państwem, ponieważ przez stulecia nie miała własnej państwowości.

Według Grupy Kopernika często przytaczane analogie historyczne: porównanie z rokiem 1914 (ześlizgnięcie się Europy w nową katastrofę), z rokiem 1938 (przyłączenie Sudetów przez Hitlera i rozbicie Czechosłowacji), z 1939 (pakt Ribbentrop-Mołotow) oraz przestrogi przed nową zimną wojną są wprawdzie dobrze przyjmowane przez opinię publiczną, nie wyjaśniają jednak obecnej sytuacji i grożą przekształceniem się w pułapkę dla realnej polityki.
 
 
Pełny tekst analizy Grupy Kopernika w języku polskim

 
Pełny tekst analizy Grupy Kopernika w języku niemieckim
 

Zapisz się do newslettera
Newsletter