Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Organizacje społeczeństwa obywatelskiego stają w obronie zagrożonych działaniami rządu organizacji pozarządowych na Węgrzech.


977organizacji pozarządowych z całej Europy, w tym 353 z Polski (wśród nich Instytut Spraw Publicznych) zaapelowało dziś do najważniejszych instytucji Unii Europejskiej o podjęcie kroków w związku z ostatnimi antydemokratycznymi działaniami na Węgrzech. Po zacieśnieniu kontroli nad mediami, sądownictwem i sektorem przedsiębiorstw rząd Viktora Orbána zwiększa presję na instytucje społeczeństwa obywatelskiego. Wyraźnym celem tych posunięć jest zdławienie niezależnych inicjatyw i wygaszenie wszelkiej krytyki władz.


W poniedziałek 8 września w ramach nasilającej się kampanii przeciwko organizacjom pozarządowym policja węgierska wkroczyła do siedzib fundacji Partnerstwo dla Środowiska i DemNet oraz mieszkań ich pracowników, konfiskując komputery i dokumenty. W czwartek 19 września naczelna izba skarbowa zawiesiła ważność numeru identyfikacji podatkowej Fundacji Karpackiej. Wszystkie trzy fundacje należą do konsorcjum, które przyznaje dotacje ze środków Mechanizmu Finansowego EOG węgierskim organizacjom pozarządowym działającym na rzecz wzmocnienia demokracji i praworządności, obrony praw obywatelskich oraz zwiększania przejrzystości i odpowiedzialności w życiu publicznym. Istotą obecnego sporu jest to, że środki z Funduszu dla organizacji pozarządowych rozdzielane są  poza bezpośrednią kontrolą rządu węgierskiego, a wspierane organizacje niejednokrotnie krytycznie odnoszą się do działań obecnych władz.

977organizacji pozarządowych z 32 państw wystosowało apel do najważniejszych instytucji unijnych: Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, a także do Komisarza Praw Człowieka Rady Europy, wzywając je do zaniechania polityki niezauważania rozwoju sytuacji na Węgrzech i wyrażenia sprzeciwu wobec działalności władz węgierskich, zmierzających do zastraszania i uciszania społeczeństwa obywatelskiego w jednym z Państw Członkowskich Unii Europejskiej.

Sygnatariusze apelu są zaniepokojeni dotychczasowym brakiem jednoznacznej reakcji na działania naruszające podstawowe zasady, na których opiera się Unia Europejska. Wzywają najważniejsze europejskie instytucje do podjęcia kroków dyplomatycznych i środków zapobiegawczych, a jeśli będzie to konieczne, do uruchomienia procedury określonej w „Ramach przeciwdziałania systemowym zagrożeniom dla rządów prawa w państwach UE” (patrz:http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-237_pl.htm)

Sygnatariusze listu wyrażają swoje zdecydowane poparcie dla węgierskich organizacji, które stały się obiektem ataków rządu Orbána , a także głębokie przekonanie, że nie powinny one pozostać osamotnione w walce o zachowanie niezależności i autonomii działania. Sprawa ta zasługuje na solidarność i wspólne działanie sektora pozarządowego, a także na pilną uwagę ze strony instytucji europejskich.

Apel poparcia dla węgierskich organizacji pozarządowych zainicjowały fundacje zarządzające Funduszami Norweskimi i Funduszami EOG dla Organizacji Pozarządowych w 16 krajach Unii (w Polsce Fundacja im. Stefana Batorego).

Przeczytaj apel

Dalsze informacje na stronie http://blacklistedhungarians.eu/
Zapisz się do newslettera
Newsletter