Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Młodzi na rynku pracy


Trudności z usamodzielnianiem się osób młodych to jeden z podstawowych problemów, z jakimi boryka się współczesna Europa. Ta niesamodzielność i niestabilność ma kilka twarzy – zatrudnienie na umowach terminowych, przeciągające się stażowanie, bezrobocie, a nawet wypadnięcie z głównego nurtu życia społecznego (problem NEETs).

 

Wyraża się ona również w  trudnościach w samodzielnym zamieszkiwaniu, co przekłada się na odraczanie decyzji o posiadaniu dzieci. Sytuacja osób młodych znacznie się pogorszyła wraz z nadejściem globalnego kryzysu – to właśnie oni najbardziej odczuli jego uderzenie. Co gorsza, ci sami dwudziesto- i trzydziestolatkowie są zarazem najlepiej wykształconą generacją w historii Europy.

Właśnie o tym dyskutowali kandydujący w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Michał Boni (Platforma Obywatelska), prof. Krystyna Iglicka-Okólska (Polska Razem Jarosława Gowina), dr Krzysztof Iszkowski (Europa Plus Twój Ruch) oraz Artur Wieczorek(Partia Zieloni 2004) podczas debaty moderowanej przez Dominika Owczarka z Instytutu Spraw Publicznych.

Najczęściej poruszaną kwestią był problem wysokiego bezrobocia wśród młodych oraz niedostosowanie edukacji do potrzeb rynku pracy. Artur Wieczorek, powołując się na własne doświadczenia, wskazywał na brak pomocy ze strony urzędów pracy. Według kandydata Zielonych, jednym z rozwiązań mogłoby być zmniejszenie czasu pracy do sześciu godzin, co pozwoliłoby na zatrudnienie większej liczby pracowników. Michał Boni zaproponował powszechną naukę programowania i reformę nauczania przedsiębiorczości. Pozwoliłoby to młodym Polakom budować przewagi konkurencyjne Kandydaci zwracali też uwagę, że reformę systemu należy zacząć od poziomu przedszkola. Według kandydatki Polska Razem Jarosława Gowina, każda rodzina powinna dostać od państwa kwotę 550 złotych, by decydować we własnym zakresie kto powinien zajmować się dzieckiem: rodzina, przedszkole lub niania. Oprócz spraw związanych z edukacją poruszona została również kwestia późnego gniazdownictwa. Paneliści zastanawiali się co odpowiada za fakt, iż ponad 43% młodych ludzi w wieku 25-35 lat decyduje się na dłuższe zamieszkiwanie w domu rodzinnym. Zdaniem dr Tomasza Iszkowskiego, by temu zaradzić, Polska uruchomić program budowy tanich mieszkań na wynajem, podobny do tych funkcjonujących w Niemczech czy Holandii.

Dyskusja została zorganizowana w ramach realizowanej w całej Polsce serii debat Europa Cafe, które mają na celu przybliżyć najważniejsze tematy nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego oraz funkcjonowanie głównych sił politycznych w Unii. Organizatorem debat jest Projekt: Polska w partnerstwie z Instytutem Spraw Publicznych.


Cały zapis dyskusji dostępny jest tutaj
Zapisz się do newslettera
Newsletter