Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Polacy w Wielkiej Brytanii - wystąpienie ekspertów ISP w Senacie RP


Jakie czynniki utrudniają, a jakie sprzyjają zaangażowaniu polskich migrantów w życie społeczne i polityczne w Wielkiej Brytanii? Jakimi motywacjami się kierują? W jakim stopniu działalność Polaków może wpływać na to, jak postrzegają ich Brytyjczycy? Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie władze w tym zakresie? Na te i inne pytania odpowiedzieli eksperci ISP podczas prezentacji wygłoszonej w Senacie RP 18 marca br.

Posiedzenie Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zostało w całości poświęcone problematyce uczestnictwa Polaków w życiu społecznym i politycznym w Wielkiej Brytanii. Spotkanie otworzyły prezentacje Karoliny Grot (Program Polityki Migracyjnej ISP) i dr Michała P. Garapicha (Centre for Research on Migration and Multiculturalism, University of Roehampton), które przed rozpoczęciem dyskusji z udziałem zaproszonych gości skomentował Krzysztof Bobiński, Prezes Fundacji Unia&Polska.

 

Celem badań przeprowadzonych przez ISP jesienią 2013 roku była diagnoza dotychczasowych form partycypacji obywatelskiej polskich migrantów (ze szczególnym uwzględnieniem przedstawicieli poakcesyjnych migracji z Polski) w Wielkiej Brytanii i wypracowanie narzędzi, które zainspirowałyby ich do większego zaangażowania w życie społeczne i polityczne w tym kraju. Wyniki przeprowadzonych badań terenowych mają także posłużyć stworzeniu skuteczniejszej strategii wspierania różnych form aktywności Polaków na emigracji przez polskie władze. Dlatego też, eksperci ISP zaprezentowali wyniki badań parlamentarzystom, przedstawicielom MSZ oraz organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz polskiej diaspory.

Badania te stanowią ważny krok w kierunku zrozumienia konsekwencji migracji z Polski w ostatniej dekadzie, które pozwoli polskim decydentom kształtować adekwatną, nowoczesną i racjonalną politykę wobec polskich obywateli na emigracji. Mogą także przyczynić się do dyskusji między polskimi działaczami w Wielkiej Brytanii i lepszego zrozumienia społeczno-politycznych uwarunkowań, w jakich działają. Osiągnięcie celów projektu nie byłoby możliwe bez respondentów zaangażowanych w omawiane badanie, którzy poświęcili swój czas na spotkania z badaczami oraz wyrazili zgodę na podzielenie się swoimi doświadczeniami i refleksjami w tym obszarze. 

Materiał empiryczny zebrany podczas badań terenowych został szczegółowo opisany w publikacji końcowej pt. Nic o nas bez nas – partycypacja obywatelska Polaków w Wielkiej Brytanii” wydanej w ramach projektu pod redakcją dr Jacka Kucharczyka. Publikacja ta zawiera także analizę dotyczącą różnych przejawów partycypacji obywatelskiej Polaków w Wielkiej Brytanii, autorstwa analityków ISP Justyny Segeš Frelak i Karoliny Grot, i opracowanie autorstwa dr Michała P. Garapicha „Europejczycy w transnarodowej przestrzeni. Aktywizacja i partycypacja polityczno-społeczna obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii”.

Zaprezentowane wyniki badań zostały przeprowadzone w ramach projektu „Nic o nas bez nas – partycypacja obywatelska Polaków w Wielkiej Brytanii” współfinansowanego ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 r." 

 
Zapisz się do newslettera
Newsletter