Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Bankierzy zainwestują w przedsiębiorczość społeczną


O tym w jaki sposób uniezależnić dalszy rozwój przedsiębiorstw społecznych od wsparcia finansowego ze środków publicznych i jaką rolę w tym procesie może odegrać sektor finansowy dyskutowali uczestnicy debaty, która odbyła się 10 października 2012 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

 
W debacie wzięli udział inwestorzy, przedstawiciele sektora bankowego, przedstawiciele rządów, akademicy oraz przedsiębiorcy społeczni z takich krajów jak Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, oraz Polska. Wszyscy wspólnie zastanawiali się jak wykorzystać proponowany przez Komisję Europejską mechanizm finansowy Funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej (EuSEF). Celem regulacji dotyczącej EuSEF jest stworzenie ram prawnych określających reguły działalności instytucji finansowych, które zainteresowane są inwestowaniem w przedsiębiorczość społeczną. Inwestorzy spełniający odpowiednie warunki otrzymają status nadany przez Komisję Europejską, co będzie ich wyróżniać w UE.
 
Uczestnicy spotkania zgodzili się że najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie w oparciu o regulacje EuSEF transgranicznego funduszu w Europie Środkowo-Wschodniej, który będzie nie tylko wspierał inicjatywy społeczne w tym regionie, ale także pozwoli na wymianę doświadczeń wśród przedsiębiorców społecznych.
System Funduszy na rzecz przedsiębiorczości (EuSEF) społecznej jest jednym z działań w ramach ogłoszonej w listopadzie 2011 roku przez komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług Michela Barnier „Inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości społecznej” 
 
Spotkanie zorganizował Instytut Spraw Publicznych przy współpracy Credit Cooperatif, Towarzystwa Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych i European Euclid Network. 
Zapisz się do newslettera
Newsletter